Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Jak przygotować się do wnioskowania o kredyt hipoteczny?

Jak przygotować się do wnioskowania o kredyt hipoteczny?

Dodano: 12-05-2023

Na pewno wiele razy zdarzyło Ci się słuchać doniesień o tym, że rynek kredytów hipotecznych w Polsce potężnie wyhamował, i że w stosunku rok do roku liczba udzielanych kredytów spadła o ponad połowę. Przyczyniła się do tego kombinacja wysokich stop procentowych, niehamującej inflacji i niepewnej sytuacji na rynku. Nie bez znaczenia były także historycznie wysokie ceny nieruchomości w największych polskich miastach.

Czy wszystko to powinno przemawiać za rezygnacją z planów kredytowych i odłożeniem zakupu wymarzonego mieszkania na bliżej nieokreśloną przyszłość? Każdy musi to rozważyć w odniesieniu do swojej własnej sytuacji, rozsądnie oceniając zalety i wady kredytów hipotecznych. Jedno nie pozostawia wątpliwości: aby mieć szansę na powodzenie, wniosek o kredyt hipoteczny powinien być przygotowany staranniej niż kiedykolwiek!

Na co należy szczególnie zwrócić uwagę i jak przygotować się, by z powodzeniem złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Wstępnie sprawdź swoją zdolność kredytową

Istnieją dziesiątki, jeśli nie setki internetowych kalkulatorów kredytowych, które można wykorzystać do bardzo wstępnego sprawdzenia potencjalnej kwoty, jaką moglibyśmy otrzymać w ramach kredytu hipotecznego. Bardziej wiarygodne wyliczenia przygotuje jednak profesjonalny doradca kredytowy, który także porówna dla Ciebie oferty różnych banków. I, co wspaniałe, zrobi to całkowicie za darmo: prowizję wypłaca mu bank, który udzieli Ci kredytu, a Ty nic nie płacisz. Na pewno jednak warto posiąść przynajmniej podstawową wiedzę na temat tego, jak samemu porównać oferty kredytów hipotecznych.

Wybierz polecanego doradcę lub takiego, którego kompetencje możesz sprawdzić. Dzięki temu zyskasz pewność, że będzie to osoba, która przeprowadzi Cię suchą stopą przez wyczerpujący proces kredytowy – a często nie tylko doradzi w sprawach związanych z formalnościami w banku, lecz także podpowie przy wyborze nieruchomości. Nie musisz szukać daleko – znajdziesz go u nas!

Skorzystaj z doradztwa kredytowego!

Niemal na pewno doradca poprosi Ciebie i osobę, z którą planujesz złożyć wniosek kredytowy, o pobranie raportu z Biura Informacji Kredytowej. Taki raport kosztuje 49 zł od osoby i jest dostępny od ręki. Zawarty w nim scoring kredytowy pomoże Wam ocenić, czy bank przychylnie odniesie się do Twojego wniosku. Im więcej punktów, tym lepiej, a największe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku mają osoby, których wynik zawiera się między 80 a 100.

Podkręć zdolność kredytową i zadbaj o wkład własny

To kluczowe, by w czasie, gdy składasz wniosek o kredyt hipoteczny, Twoja zdolność kredytowa była jak najwyższa: a na pewno wyższa niż kwota, o którą wnioskujesz. Przygotowania do wnioskowania o kredyt to świetny moment, by pójść po podwyżkę, spłacić karty kredytowe lub, jeśli nie masz żadnej historii kredytowej, kupić coś na raty (i terminowo je spłacać!).  

Pamiętaj, że posiadanie 20% wkładu własnego jest kluczowe. Niektóre banki udzielają kredytu także wnioskującym, którzy mogą wpłacić 10% wartości nieruchomości, ale wiąże się to z kosztownym ubezpieczeniem kredytu, a zatem z zauważalnie wyższą miesięczną ratą. Co prawda są sposoby na radzenie sobie, gdy nie jesteś w stanie spłacić raty, ale najlepiej jest po prostu do takiej sytuacji nie dopuścić.

Znajdź nieruchomość idealną

Poza tym, że pochodzi z portfolio Duda Development, nie ma jednego wzoru na mieszkanie lub dom idealny. 😉  (ale i tak mamy kilka sugestii tego, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania!). Aby decyzja o przyznaniu kredytu była pozytywna, należy celować w nieruchomości, których cena (najlepiej od razu z wliczonym wykończeniem) bez problemu mieści się w kwocie naszej zdolności kredytowej. Porywanie się z motyką na Słońce czasami się udaje, ale – jak uczy rollercoaster inflacji i stóp procentowych, którego doświadczyliśmy w ciągu ostatniego roku – wykorzystywanie zdolności do absolutnego maksimum nie jest bezpieczną decyzją z punktu widzenia domowego budżetu.

Masz już dom swoich marzeń na celowniku? Podpisz umowę rezerwacyjną lub deweloperską (tę pierwszą zwykle podpisuje się w przypadku wybudowanego już lokalu; drugą – gdy budynek jest dopiero w budowie): bank będzie jej wymagał do złożenia wniosku.

Przygotuj dokumenty wymagane do wniosku kredytowego

Umowa rezerwacyjna to tylko jeden z dokumentów, które należy przygotować, składając wniosek o kredyt hipoteczny. Ogólnie rzecz biorąc, dokumenty wymagane do wniosku kredytowego dzielą się na trzy obszary: takie, które potwierdzą tożsamość kredytobiorców, takie, które udowodnią ich dochody i takie, które pozwolą ustalić rodzaj i wysokość zabezpieczeń, którymi obwarowany zostanie kredyt.

Nie ma jednej, uniwersalnej listy papierów, które powinieneś zgromadzić: wszystko zależy od formy zatrudnienia Twojej i osoby, z którą składasz wniosek, od Waszej sytuacji życiowej, ewentualnych dodatkowych zabezpieczeń, przeznaczenia środków (mieszkanie na rynku wtórnym? dom budowany samodzielnie? remont zakupionej nieruchomości?) i paru innych czynników. Inaczej sytuacja wygląda też wówczas, gdy wniosek składasz w „swoim” banku (tym, w którym masz konto, na które co miesiąc wpływa Twoje wynagrodzenie), i wtedy, gdy wybierasz bank, z którego usług dotąd nie zdarzyło Ci się korzystać.

Jedno jest pewne: dokumenty wymagane do wniosku kredytowego powinny być bez zarzutu. Upewnij się dwa razy, czy coś masz dostarczyć np. na specjalnym blankiecie banku, czy wystarczy wersja wystawiana przez firmę, albo za jaki okres ma być wystawione zaświadczenie.

Sprawdź, czy przysługują Ci państwowe świadczenia

Na samym początku wspomnieliśmy o programie Bezpieczny Kredyt Hipoteczny: ale to tylko jedno ze świadczeń, o które mogą ubiegać się kredytobiorcy. Od ubiegłego roku funkcjonuje też tzw. gwarantowany wkład własny, czyli możliwość zaciągnięcia kredytu również wówczas, gdy nie mamy wymaganych 20% wartości upatrzonego mieszkania.

Nadal masz wątpliwości co do tego, czy poradzisz sobie w meandrach wnioskowania o kredyt hipoteczny? Pomożemy! Sprawdź naszą ofertę doradztwa kredytowego na dom i mieszkanie.

 

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy