Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Bezpieczny kredyt 2%: czy szykuje się rewolucja na rynku nieruchomości?

Bezpieczny kredyt 2%: czy szykuje się rewolucja na rynku nieruchomości?

Dodano: 03-01-2023

Podczas gdy z miesiąca na miesiąc spadała zdolność kredytowa statystycznej polskiej rodziny, nierzadko doprowadzając do sytuacji, w której osoby, które jeszcze do niedawna mogły pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, już nie mogą tego zrobić, rząd zareagował na dramatyczną sytuację, zapowiadając program Bezpieczny kredyt 2 proc. Od kiedy zacznie obowiązywać, jakie są jego zasady i kto może aplikować? Przedstawiamy aktualny stan informacji na temat programu, o którym głośno jest od grudnia 2022 roku.

Bezpieczny kredyt 2%: podstawowe założenia

Według informacji podanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii kredyt w programie będzie mogła uzyskać osoba, która nie przekroczyła 45. roku życia, nie ma i nie miała mieszkania lub domu jednorodzinnego ani prawa do spółdzielczego do mieszkania lub domu. Aplikować wspólnie mogą rodzice co najmniej jednego dziecka i małżeństwa, pod warunkiem, że przynajmniej jedna osoba spełnia wymogi programu.

Liczbą, która na pewno interesuje wszystkich, jest wysokość kwoty kredytu, jaki można zaciągnąć w ramach programu. Dla osoby składającej wniosek kredytowy w pojedynkę jest to 500 tysięcy złotych, natomiast dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem: 600 tysięcy. Istotne jest, że nie ma żadnych ograniczeń odnośnie do źródła nieruchomości (można kupić ją zarówno na rynku pierwotnym, jak i na wtórnym, a także wykorzystać kredyt na budowę domu we własnym zakresie) ani jej ceny za metr kwadratowy. To ważne, bo poprzedni tego rodzaju program rządu – tzw. Mieszkanie bez wkładu własnego – nie spotkał się ze szczególnym zainteresowaniem między innymi ze względu na wpisane w niego nierealistyczne limity cen za metr mieszkania w dużych miastach.

Dopłata do rat kredytu jest różnicą między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Ma przysługiwać przez 10 lat.

Jak program będzie wyglądać w praktyce?

Przez 10 lat dopłata rządu pomniejsza ratę. W tym samym czasie raty kapitałowo-odsetkowe maleją, dlatego rata i wysokość dopłaty będą się zmieniały. Po 10 przewidzianych w ustawie latach kredytobiorca będzie spłacał kredyt w formie stałej raty kapitałowo-odsetkowej (tzw. annuitet).

Istotnym elementem programu jest oprocentowanie kredytu. Przez przewidziane w programie pierwsze 10 lat spłaty wyniesie dla kredytobiorcy 2%. Zostanie powiększone o marżę i prowizję banku, jeśli będzie pobierana. Dopłaty przewidziane są dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej. W programie biorą udział banki komercyjne, które podpisały odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, warto więc pamiętać, że poza atrakcyjnym oprocentowaniem oferty nie będą różnić się od dotychczasowych – nadal występować będą różnice pomiędzy ofertami banków i doradca kredytowy może pomóc w wyborze takiej, która jest najkorzystniejsza.

Bezpieczny kredyt 2%: od kiedy można składać wnioski?

Jak podaje na swojej stronie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, program ma ruszyć nie później niż w III kwartale obecnego roku. W zorganizowanej 2 stycznia sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku premier Mateusz Morawiecki powtórzył, że Bezpieczny kredyt 2% wystartuje 1 lipca 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zapowiedział z kolei, że koszt dopłat do kredytów wyniesie 800 mln złotych rocznie i będzie stopniowo narastać – przy założeniu finansowania ok. 30-40 tysięcy kredytów rocznie. Eksperci rządu szacują, że w 2023 roku osób, które obejmie program Bezpieczny kredyt 2%, będzie od kilku do kilkunastu tysięcy.

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy