Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Jak porównać oferty kredytów hipotecznych? 6 ważnych cech, na które warto zwrócić uwagę

Jak porównać oferty kredytów hipotecznych? 6 ważnych cech, na które warto zwrócić uwagę

Dodano: 23-05-2023

Porównanie banków oferujących kredyty hipoteczne może być skomplikowane, ponieważ wymaga uwzględnienia wielu czynników, w których nie jest łatwo rozeznać się osobie bez profesjonalnego przygotowania. Dla wszystkich, którzy przymierzają się do przygotowania wniosku o kredyt hipoteczny, przygotowaliśmy listę kilku podstawowych kroków, które mogą pomóc w porównaniu ofert. I choć ostatecznie każdy sam musi zdecydować, jakie parametry są dla niego najważniejsze, to te poniższe warto wziąć pod uwagę bez względu na osobiste preferencje.

1. Sprawdź oprocentowanie

Co innego mogłoby być pierwszym punktem na naszej liście? Oprocentowanie to przecież najważniejszy czynnik, gdy robimy porównanie banków! Kredyty hipoteczne mają wprawdzie zwykle dość podobne oprocentowanie w obrębie wielu instytucji, ale w przypadku tak dużych kwot nawet ułamek procenta może robić różnicę: zwłaszcza jeśli bierzemy kredyt na naprawdę długi okres, jak 25 czy 30 lat. Im niższe oprocentowanie, tym niższe będą koszty odsetek. Zwróć też uwagę na rodzaj oprocentowania – czy jest to oprocentowanie stałe, zmienne, czy mieszane.

2. Wybierz okres kredytowania

Porównaj maksymalny okres spłaty oferowany przez różne banki. Dłuższy okres kredytowania może skutkować niższymi miesięcznymi ratami, ale wiąże się z większymi odsetkami, a co za tym idzie: z wyższym całkowitym kosztem kredytu. Każde kredyty hipoteczne porównanie musi obejmować refleksję na temat tego, czy dla naszego budżetu domowego lepszą opcją będzie płacenie mniej miesiąc do miesiąca, ale więcej sumarycznie, czy raczej zaciśnięcie pasa na miesięcznych wydatkach i zyskanie na całkowitej kwocie kredytu. Ta druga opcja pozwoli też na szybszą spłatę zadłużenia.

3. Zapoznaj się z opłatami i prowizjami

Zwróć uwagę na różne opłaty i prowizje związane z kredytem hipotecznym, takie jak prowizja bankowa, opłata za rozpatrzenie wniosku, opłata za wycenę nieruchomości, opłata za ubezpieczenie itp. Zestawienie tych kosztów pozwoli ocenić pełny koszt kredytu. Zaletą opłat i prowizji banku jest to, że – w przeciwieństwie do odsetek – stanowią dla nas jednorazowy koszt. Gorzej, że potrafi on wynieść nawet kilka tysięcy złotych…

4. Określ wysokość kredytu

Choć często mówi się o zdolności kredytowej trochę jak o jakiejś obiektywnej kwocie, która przypisana jest do konkretnej osoby czy pary, w istocie każdy bank, w jakim zrobisz swoje porównanie banków, kredyty hipoteczne zaoferuje ci w nieco innej maksymalnej kwocie. Porównaj maksymalną wysokość kredytu, jaką oferuje każdy bank, i upewnij się, że kwota, którą chcesz pożyczyć, jest dostępna w ramach oferty, którą rozważasz. Wprawdzie zadłużanie się na maksymalną możliwą sumę jest zazwyczaj odradzane, ale w czasach inflacji i wysokich cen na rynku nieruchomości bywa nieuniknione.

5. Zapytaj o dodatkowe warunki

Gdy w grę wchodzą tak długoterminowe zobowiązania jak kredyty hipoteczne, porównanie marż jest tylko jednym z niezbędnych elementów porównania warunków dodatkowych pożyczki. Koniecznie sprawdź i porównaj inne warunki kredytu, takie jak wymagane zabezpieczenia, możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez dodatkowych kosztów, elastyczność w kwestii zmiany rat itp.

Obecnie, robiąc kredyty hipoteczne porównanie, warto także zorientować się, czy dany bank przygotował ofertę w programie Bezpieczny kredyt 2%: o ile Ty lub osoba, z którą ubiegasz się o hipotekę, się do niego kwalifikuje.

6. Porównaj całkowity koszt kredytu

Oblicz całkowity koszt kredytu hipotecznego dla różnych ofert, uwzględniając zarówno odsetki, jak i opłaty dodatkowe. Możesz skorzystać z kalkulatorów kredytowych dostępnych online, aby dokonać dokładnego porównania, albo skorzystać z usług doświadczonego doradcy kredytowego. Ten drugi nie tylko uraczy Cię suchą liczbą, lecz także przystępnie wytłumaczy, co ona właściwie oznacza dla Ciebie i Twojej rodziny. Nawet jeśli wierzysz w swoje księgowo-administracyjne umiejętności, przed podjęciem decyzji o wyborze kredytu hipotecznego warto skonsultować się z doradcą finansowym lub specjalistą ds. kredytów hipotecznych, którzy pomogą Ci w zrozumieniu i porównaniu różnych ofert.

Precyzyjne porównanie samych warunków kredytu powinno oczywiście stanowić podstawę każdej decyzji, ale nie można tracić z oczu tego, że istotne jest także zaufanie do banku oraz oferowana przez niego jakość obsługi klienta. Wybór banku, który prowadzi nasze finanse od lat i ma ustabilizowaną, pewną pozycję na rynku, może okazać się słuszny nie tylko ze względu na wygodę (bo do banku, do którego spływa nasze wynagrodzenie, trzeba dostarczyć mniej dokumentów w ramach wniosku kredytowego), lecz także nasze osobiste poczucie

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy