Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Jak urządzić balkon? Poradnik krok po kroku

Jak urządzić balkon? Poradnik krok po kroku

Dodano: 24-07-2019

Pomysłów na aranżację balkonu jest mnóstwo. To przestrzeń, która na wzór modnego scandi może być prosta i minimalistyczna, albo pełna romantyczności; inspirowana rustykiem czy urokiem Prowansji. Nim jednak przejdziemy do układania poduch na hamaku i przestawiania kwitnących pelargonii, najpierw należy skupić się na konkretach: podłodze, meblach, zadaszeniu czy oświetleniu. Jak się do tego zabrać?

Zacznij od solidnego fundamentu, czyli podłogi

Żeby korzystać z zalet słońca na balkonie, trzeba zadbać o odpowiednią bazę. Kapryśna pogoda, deszcz, promienie UV oraz skrajne temperatury, to część czynników, które mogą oddalić wizję beztroskiego lenistwa. Ważne, aby materiał wykorzystany do wykończenia posadzki wykazywał właściwości takie jak antypoślizgowość (co uchroni od niefortunnych upadków na śliskiej nawierzchni), niska nasiąkliwość (co ograniczy ryzyko pękania i innych uszkodzeń na skutek wilgoci) i wysoka odporność na wszystko, co serwuje zmienna aura.

W tej kategorii górą są wszelkiego rodzaju płytki: klinkier, terakota, a przede wszystkim gres. Ostatni, nie dość, że spełnia wymienione kryteria, to jest też funkcjonalny, łatwy do utrzymania w czystości i z powodzeniem imituje prawdziwe surowce. Ale na kafelkach świat się nie kończy! Ciekawymi rozwiązaniami okazują się również drewno (najlepiej egzotyczne merbau, ipe czy cumaru, które raz na jakiś czas trzeba poddawać impregnacji), deski kompozytowe i kamień.

Zabudować czy nie? Oto jest pytanie!

Zabudowana forma balkonu ma swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsi doceniają możliwość ochrony przed żarem lejącym się z nieba, wizytami nieproszonych gołębi czy hałasami docierającymi z ulicy. Drudzy raczej traktują ją jako niezbyt atrakcyjny element scenerii. Żeby temu zapobiec, najlepiej dopasować rodzaj obudowy do funkcji, jaką ma spełniać balkon, a także jego charakteru i położenia. Warto skorzystać z alternatyw takich jak osłona szklana lub drewniana, blendy z tkanin sztucznych (polipropylen, winyl, olefin), maty bambusowe, osłony wiklinowe i trzcinowe czy kaskady roślin, przypominające ogrody wertykalne. Gatunki, które stworzą okazały, naturalny parawan to m.in. bluszcz, dzikie wino, groszek pachnący czy powojnik.

Meble – stylowe i funkcjonalne jednocześnie

Jeśli osłona stoi na straży prywatności, a wytrzymała posadzka wyznacza obszar relaksu, kolejnym krokiem będą narzędzia, dzięki którym błogie popołudnia na tarasie staną się rzeczywistością. Zaliczymy do nich meble! Te na niewielkiej przestrzeni balkonu w bloku powinny być zarówno stylowe, jak i praktyczne. Kompromisem są rozwiązania składane, zawieszone na balustradzie oraz wielofunkcyjne, które zapewniają zarówno możliwość siedzenia, jak i przechowywania. Obszerny metraż daje więcej swobody w doborze rozwiązań, a za pomocą odpowiednich sprzętów możemy wytyczyć określone strefy: jadalnianą, wypoczynkową czy gospodarczą. Przydatne okażą się więc stół z krzesłami, sofa i fotele czy szafki, komody oraz etażerki.

Wybierając meble na balkon, warto zdecydować się na rozwiązania wykonane z materiału, któremu nie będą straszne warunki pogodowe. W takiej roli sprawdzą się propozycje z technorattanu, tworzyw sztucznych czy aluminium. Drewno także zda egzamin pod warunkiem, że będzie poddawane systematycznym zabiegom konserwacyjnym.

Oświetlenie ma znaczenie!

Do praktyczno-estetycznych kwestii zaliczane jest także oświetlenie. To sposób na bezpieczne korzystanie z balkonu po zmroku, ale też dekoracja. Lampy powinny być wybierane spośród tych, które przeznaczone są do użytku zewnętrznego. Takie produkty są wzbogacone o obudowy odporne na korozję, mają wysoki współczynnik szczelności i dobrze znoszą uciążliwe warunki pogodowe. Narzędziami służącymi do budowania kameralnej atmosfery, obok górnego żyrandola czy plafonu, które równomiernie oświetlą przestrzeń, są boczne kinkiety, girlandy, świece czy lampiony umieszczone w zakamarkach balkonu. Te ostatnie tworzą iście baśniową scenerię!

Dekoracyjne niezbędniki na balkonie

Choć na etapie zakupu mebli i oświetlenia można już zakończyć proces aranżacji balkonu, to warto dodać mu charakteru za pomocą dodatków! Do dekoracji wykorzystać można zioła, kwiaty, wiszące kwietniki, skrzynki oraz ozdoby przypisane konkretnym stylom aranżacyjnym. W minimalizmie będą to geometryczne donice i monochromatyczne chodniczki. Do klimatu urokliwej Prowansji nawiążą ażurowe parasole, miniszklarnie oraz lniane tkaniny i tekstylia w odcieniach lawendy, różu i błękitu, a w rytm scandi wpiszą się pleciona huśtawka czy metalowe konewki.

Balkon – mimo ogromnego potencjału aranżacyjnego – to często niewykorzystana powierzchnia. Wystarczy jednak kilka trików, by z nudnej i niezbyt atrakcyjnej zamieniła się w ulubiony azyl domowników. Odpowiednie płytki, designerskie oświetlenie, zieleń roślin, oryginalne dodatki i duża dawka kreatywności to narzędzia, dzięki którym można zbudować idealną przestrzeń do celebrowania chwil na świeżym powietrzu!

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Autor: Piotr Majewski, blog Morizon.

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy