Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Sztuczne oświetlenie w pomieszczeniach - o czym warto pamiętać

Sztuczne oświetlenie w pomieszczeniach - o czym warto pamiętać

Dodano: 05-01-2018

Wybór oświetlenia dla każdego z pomieszczeń rządzi się określonymi prawami. Przede wszystkim powinno ono umożliwiać swobodne poruszanie się, ale także oferować domownikom komfort. Jak taki efekt osiągnąć? Przeczytajcie nasze porady.

Światło główne - ciepłe czy zimne? 

Każde pomieszczenie powinno zostać wyposażone w oświetlenie górne, zlokalizowane w jego centrum tak, aby doświetlać całe wnętrze. Wybierając jego barwę, warto pamiętać o funkcjonalności pomieszczenia. Zimne światła LED-owe lepiej sprawdzają się w pokojach, w których pracujemy, ponieważ budzą do działania i sprzyjają koncentracji. Ciepłe oświetlenie wprowadza natomiast atmosferę relaksu i poprawia nastrój, dlatego wybieraj je do salonu, sypialni czy dziecięcego pokoju. Doskonale sprawdzi się ono także w kuchni podczas gotowania, oddając naturalny i apetyczny wygląd potraw. Zwróć również uwagę na intensywność światła. W pomieszczeniach, w których chcesz odpoczywać i czuć się przytulnie, możesz zastosować ciemniejsze oświetlenie. Pokoje przeznaczone do nauki, czytania lub pracy muszą być wystarczająco jasne, aby zapewniać komfort i zdrowie.

Dodatkowe oświetlenie

Światło główne to jednak nie wszystko. W każdym pomieszczeniu przydatne są dodatkowe punkty oświetleniowe, które ułatwią wykonywanie codziennych czynności. Na przykład, lampka na biurku dziecka, stojąca lampa przy kanapie do czytania czy kinkiety doświetlające lustro w łazience. Pamiętaj także o tym, aby wystarczająco doświetlić blat roboczy w kuchni, a także korytarz i schody. W tym przypadku warto zdecydować się na przełączniki, które pozwolą włączać światło po jednej stronie i wyłączać po drugiej. Zwiększy to użyteczność wnętrz i wygodę domowników. A skoro mowa o funkcjonalności, dobrym rozwiązaniem jest także zamontowanie kinkietów przy łóżkach - tak, aby każdy domownik mógł gasić światło bez konieczności wstawania. Dodatkowe oświetlenie powinno być skoncentrowanie, nie rozproszone, jak światło główne tak, aby padać w określone miejsce, bez rażenia w oczy.

Ilość światła proporcjonalna do wielkości wnętrza

W niewielkich pomieszczeniach doskonale sprawdzi się światło główne oraz dodatkowe oświetlenie przy biurku lub przy łóżku. W większych wnętrzach źródeł światła powinno być więcej, a ich rozmieszczenie w dużym stopniu zależy od umeblowania. W mieszkaniach czy domach z aneksem kuchennym warto doświetlić blat roboczy, wyspę do przygotowywania potraw, a także stół jadalny. W salonie należy natomiast zadbać o oświetlenie kącika telewizyjnego - światło, wydobywające się z ekranu męczy wzrok, dlatego najlepiej przełamać je dodatkową lampą. Podobny efekt wywołują płomienie kominka. 

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy