Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Witaj w rodzinie! Jak przygotować dom (i jego mieszkańców) na przyjęcie psa?

Witaj w rodzinie! Jak przygotować dom (i jego mieszkańców) na przyjęcie psa?

Dodano: 04-02-2020

Na szczęście jest szereg kroków, które można podjąć, aby ułatwić zwierzakowi zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu – tak, by i on, i jego nowa rodzina zapamiętali pierwsze wspólne dni jako szczęśliwe i pogodne. Przygotowaliśmy dla Was listę spraw, które warto przemyśleć lub zorganizować, by dobrze przygotować dom na przybycie nowego czworonożnego lokatora.

Narada rodzinna

Jeszcze zanim psia łapa postanie w Waszym domu – zwłaszcza jeśli jest to pierwszy pies, jakiego przygarniacie – warto zorganizować rodzinne spotkanie, podczas którego dokonacie klarownego podziału obowiązków i ustalicie reguły dalszego postępowania. Przede wszystkim ustalcie, kto będzie głównym opiekunem psa albo w jaki konkretnie sposób podzielicie się dotyczącymi go obowiązkami. Kto będzie wstawał wcześniej, by wyjść na spacer? Kto będzie dbał o regularne pory posiłków? Kto weźmie na siebie sprzątanie? Warto ustalić to zawczasu, by później nie tracić nerwów na zbędne dyskusje i przepychanki. Niezłym pomysłem może też okazać się spisanie ustaleń i zawieszenie listy w dobrze widocznym miejscu, np. na lodówce.

Zapasy (nie na macie – na przyszłość!)

Nie czekaj z zakupami do ostatniej chwili. Przeciwnie: zrób zapasy najpotrzebniejszych produktów jeszcze zanim przywieziesz psa do domu. Co będzie potrzebne? Przede wszystkim kojec i legowisko, miseczki na wodę i pokarm, karma i smakołyki dostosowane do indywidualnego zapotrzebowania psa (zapytaj o nie weterynarza), kaganiec, obroża i smycz oraz zabawki (zwłaszcza do gryzienia!). Na pewno przydadzą się też specjalistyczne preparaty do usuwania zwierzęcych zanieczyszczeń: wybieraj takie, które opisane są jako enzymatyczne, bo tylko one naprawdę skutecznie zlikwidują zapachy psich niespodzianek.

Przygotowanie przestrzeni

To, jak uważnie trzeba przygotować dom na przybycie psiego gościa, w dużej mierze zależy od tego, czy przyjmujesz szczeniaka, czy dorosłego psa. Te pierwsze nie tylko prawdopodobnie będą więcej brudzić, ale też słyną ze swojego zamiłowania do ogryzania przedmiotów – zwłaszcza kabli i nóg mebli. Bez względu jednak na to, w jakim wieku jest pies, trzeba przygotować mu bezpieczną przestrzeń.

Dobrym pomysłem jest stworzenie dla zwierzaka tymczasowej, odgrodzonej strefy – może to być np. część salonu – w której nie będzie mógł się o nic skaleczyć, ale też niczego nie zniszczy lub nie zje czegoś, co mogłoby mu zaszkodzić. Najlepiej, by podłogi były tam łatwe do wyczyszczenia! Pies będzie mógł przebywać w tym miejscu w chwilach, gdy nie jesteś z nim bezpośrednio. Celuj w uczęszczane pomieszczenia, aby nie miał poczucia izolacji: kuchnia może okazać się idealna. Przez jakiś czas, dopóki nie oswoi się z nowym domem, tak oddzielona strefa będzie głównym miejscem zamieszkania psa.

Planowanie opieki

Przyjęcie nowego psa wymaga i zakupów, i czasu: idealnie byłoby, gdyby w pierwszych dniach ktoś przebywał z nim przez większość dnia. Dzięki temu będzie można nie tylko czuwać nad zwierzakiem, ale też zadzierzgnąć z nim więź. Jeśli macie taką możliwość, weźcie kilka dni urlopu, by ułatwić psu zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Dobrze jest też zaplanować strategię na czas, gdy nie będzie Was w domu z powodu pracy lub szkoły albo będziecie chcieli wyjechać: kto wówczas zajmie się zwierzakiem? Czy w okolicy są hotele dla psów? Czy w sąsiedztwie mieszkają osoby chętne, by popilnować psiaka przez parę godzin albo wyprowadzić go na spacer? O to ostatnie warto zapytać na lokalnej grupie w mediach społecznościowych.

Psia szkoła

Jeśli nie masz doświadczenia w trenowaniu psów, powierzenie zwierzęcia w ręce wykwalifikowanego trenera lub trenerki może okazać się jedną z najlepszych decyzji. Na takie zajęcia wysyłane są przede wszystkim młode psiaki, ale pies w każdym wieku powinien zostać poddany treningowi, podczas którego nie tylko pozna podstawowe komendy, ale też nauczy się przebywania w towarzystwie zarówno ludzi, jak i innych zwierząt. Musisz jednak uważać: w Polsce nie ma centralnej regulacji i certyfikacji dla trenerów, dlatego, zanim oddasz psa w cudze ręce, upewnij się, że jest to osoba, która może pochwalić się kompetencjami i dobrymi referencjami.

Na koniec: początek!

Zaskakująco istotne z punktu widzenia psiego dobrostanu jest to, w jaki sposób przebiegać będzie jego pierwsza trasa ze schroniska lub hodowli do domu. Szczególnie dotyczy to szczeniaków, które jeszcze nie są przyzwyczajone do podróży: traumatyczna jazda może zamienić się w długotrwały, trudny do wykorzenienia lęk przed pojazdami. Najlepiej niech przez całą drogę ktoś siedzi obok psiaka, by zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, ale też powstrzymać go przed próbami wskoczenia na kierowcę.

Teraz kiedy Wasz dom jest przygotowany i psiak szczęśliwie do Was dojechał, rozpoczyna się dla Was wielka przygoda. Jedna z najpiękniejszych! Trzymamy kciuki za tę wspaniałą opowieść i życzymy Wam powodzenia i tysięcy radosnych chwil.

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy