Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Maluch nadchodzi: jak przygotować mieszkanie na pojawienie się niemowlęcia?

Maluch nadchodzi: jak przygotować mieszkanie na pojawienie się niemowlęcia?

Dodano: 16-11-2018

Urządzenie uroczego pokoiku dziecięcego to zaledwie niewielka część przygotowań, jakich wymaga mieszkanie, w którym już wkrótce ma się pojawić nowy, maleńki lokator. W istocie lista zadań – od największych, niezbędnych zmian, aż po niewielkie modyfikacje ułatwiające życie – jest znacznie dłuższa.


Spodziewasz się dziecka? Serdecznie gratulujemy! Na pewno na Twojej głowie jest mnóstwo rzeczy, które musisz kupić, przygotować i załatwić przed porodem. Jedna z najważniejszych spośród nich to stworzenie maluchowi bezpiecznego środowiska, w którym będzie mógł spokojnie rosnąć i się rozwijać. Zaufaj nam: lepiej zrobić to teraz, niż później, będąc chronicznie niewyspanym i zmęczonym!

Zrób gruntowne porządki

Są dwa powody, dla których zdecydowanie warto utrzymywać mieszkanie w nienagannej czystości tuż przed narodzinami dziecka. Po pierwsze: później prawdopodobnie nie będziecie mieli na to ani czasu, ani siły. Po drugie: maluchy uwielbiają dotykać i wkładać do buzi rozmaite przedmioty – i naprawdę byłoby lepiej, żeby te przedmioty były tak czyste, jak to tylko możliwe… Kilka miesięcy przed pojawieniem się niemowlęcia to także dobry czas, by stopniowo przestawić się z korzystania z konwencjonalnych, żrących środków czystości na ich ekologiczne, bazujące na occie i sodzie oczyszczonej wersje.

Sięgnij po wsparcie technologii

Jeżeli dotąd w Twoim domu nie było czujników dymu i gazu, czas poprzedzający narodziny dziecka jest dobrym momentem, by je zainstalować. Właściciele większych mieszkań lub domów mogą też rozważyć zamontowanie kamery dziecięcej albo korzystanie z elektronicznej niani: dzięki nim możesz mieć malucha zawsze na oku.

Zrób miejsce (jak najwięcej!)

Nawet jeśli wydaje Ci się, że kupiłeś już wszystkie niezbędne akcesoria dziecięce, nie łudź się, że masz tę dodatkową falę przedmiotów pod kontrolą: będzie ich znacznie, znacznie więcej. Dlatego w czasie przed porodem zdecydowanie warto opróżnić mieszkanie ze zbędnych, niepotrzebnych sprzętów i bibelotów: gwarantujemy, że nadejdzie czas, gdy będziesz cieszyć się z każdego dodatkowego centymetra kwadratowego.

Usuń wszystkie „pułapki na dzieci”

Meble zwyczajne dla dorosłych mogą stanowić poważne zagrożenie dla małych dzieci. Choć masz jeszcze trochę czasu, zanim Twoje niemowlę zacznie raczkować i chodzić, już teraz uważnie przyjrzyj się mieszkaniu i zlokalizuj, zabezpiecz bądź usuń wszystkie meble, które mają kanty i ostre brzegi na wysokości zagrażającej dziecku. Jednym z głównych winowajców są stoliki kawowe (te bywają szczególnie niebezpieczne, ponieważ często mają szklane blaty i metalowe ramy) i szafki telewizyjne. Jeśli nie możesz na jakiś czas zmienić ich ustawienia, zabezpiecz przynajmniej rogi specjalnymi zaślepkami. Bez problemu znajdziesz je w każdym sklepie z artykułami dla dzieci. Niebezpieczeństwo mogą stanowić także wszystkie nieprzykręcone meble ustawione pod ścianami, zwłaszcza te z szufladami i półkami, po których dzieci uwielbiają się wspinać. Pamiętaj też, że wszystkie środki chemiczne i leki powinny zostać schowane (uwaga: schowane, czyli niewidoczne dla malucha!) w zamkniętym miejscu, do którego dzieci nie mają dostępu. 

Zapewnij maluchowi (i sobie) idealne warunki do spania

Śpiące niemowlę to szczęśliwi rodzice. Niestety, często nawet najlżejszy bodziec może zakłócić sen malucha. Aby temu zapobiec, warto wyposażyć pokój, w którym ma spać maluch, w ciężkie, zaciemniające zasłony lub rolety, a także coś, co pozwoli wytłumić zewnętrzne hałasy – na przykład którąś z popularnych obecnie zabawek generujących biały szum. Możesz też – choć jest to rozwiązanie, które nie sprawdzi się w przypadku wszystkich rodziców – wstawić łóżeczko do sypialni, dzięki czemu nocne wstawanie do płaczącego niemowlęcia będzie nieco mniej uciążliwe. 

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy