Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

5 wskazówek, dzięki którym Twój ogród będzie bardziej zielony

5 wskazówek, dzięki którym Twój ogród będzie bardziej zielony

Dodano: 18-06-2020

Często zakłada się, że samo prowadzenie ogrodu jest działaniem proekologicznym, ale to nie do końca prawda. Bardzo wiele zależy od tego, co i jak robisz! Niektóre ogrodowe działania bywają wręcz szkodliwe. Przestawiając się na ekologiczne rozwiązania, nie tylko chronisz zdrowie swoje i swojej rodziny, lecz także zmniejszasz swój ślad węglowy i przyczyniasz się do spowolnienia postępu globalnego ocieplenia. I wcale nie musisz robić tego na skomplikowane, drogie sposoby: wystarczy, że zastosujesz się do naszych pięciu prostych i tanich wskazówek, by Twój ogród stał się bardziej eko.

Uprawiaj warzywa i owoce

W Polsce mamy bogatą tradycję ogródków działkowych, które w czasach niedoborów stanowiły dla mieszkańców i mieszkanek miast źródło świeżych warzyw i owoców. Współczesne przydomowe ogrody bywają zwykle nastawione zdecydowanie bardziej na funkcję estetyczną i rekreacyjną niż produkcyjną – i trochę szkoda! Nie musisz przekształcać całego ogródka w gospodarstwo rolne: wystarczy dobrze nasłoneczniona grządka lub dwie, by rozpocząć przygodę z domowym rolnictwem. To nie tylko frajda dla całej rodziny, ale też sposób na wzbogacenie diety o świeże, pełne witamin (bo nietransportowane!) i wolne od pestycydów produkty.

Podejdź kreatywnie do recyclingu

Możesz zredukować ilość śmieci produkowanych przez Twoje gospodarstwo domowe, ponownie wykorzystując odpady albo oddając je do recyklingu. Zaskakująco dużo zużytych pojemników świetnie sprawdzi się jako doniczki lub rozsadniki: od razu lub po drobnej modyfikacji, takiej jak wycięcie otworów w dnie butelki, by woda mogła z niej swobodnie wypływać. Baniaki po wodzie mineralnej doskonale nadadzą się do podlewania, kartony po jajkach – do przechowywania i segregowania nasion, plastikowe pudełka – do magazynowania ogrodowych drobiazgów.

Inny sposób na wykorzystanie odpadów to przygotowanie kompostu. W internecie jest mnóstwo poradników krok po kroku tłumaczących, jak stworzyć własny kompostownik: z dżdżownicami lub bez, stojący lub wkopany w ziemię, do ogrodu lub nawet do kuchni. Własny kompost to najlepszy nawóz, a przygotowując go z domowych pozostałości po gotowaniu, oszczędzasz nie tylko środowisko, ale też pieniądze.

Oszczędzaj wodę

Wiele wskazuje na to, że w tym roku sytuacja hydrologiczna naszego kraju będzie wyjątkowo zła. Grozi nam susza o rzadko spotykanych rozmiarach. Między innymi dlatego warto zawczasu nauczyć się, jak roztropnie wykorzystywać każdy litr wody – i to tym bardziej że ogród, nawet niewielki, wymaga bardzo dużo podlewania. Jak oszczędzać wodę? Jest wiele sposobów: od sadzenia rodzimych gatunków roślin, z reguły lepiej przystosowanych do wymagań naszego klimatu i przez to potrzebujących mniej dodatkowego nawadniania niż te „importowane”, poprzez podlewanie ogrodu wyłącznie wcześnie rano lub wieczorem, gdy parowanie jest najmniejsze, aż po zbieranie deszczówki czy nawet instalację systemu odzyskiwania tzw. szarej wody. To kolejny sposób na to, by ogród był nie tylko bardziej eko, ale też tańszy w utrzymaniu.

Zaproś do ogrodu zwierzęta

Naprawdę ekologiczny ogród to taki, w którym drobne ssaki, ptaki i pożyteczne owady czują się dobrze. Tworząc dla nich przyjazną przestrzeń, nie tylko dodajesz uroku swojemu ogródkowi (pomyśl tylko o tych tuptających nocą jeżach, o motylach fruwających pomiędzy kwiatami albo o słuchaniu śpiewu ptaków podczas picia porannej kawy!), ale też zatrudniasz armię pomocników, którzy wesprą Cię w walce ze szkodnikami.

Wybieraj ekologiczne dodatki do ogrodu

Plastikowe krzesła już od dawna nie są jedyną opcją w kategorii mebli ogrodowych. Możemy wybierać spośród coraz liczniejszych marek produkujących organiczne, przyjazne dla środowiska wyposażenie ogrodów: od stołów, krzeseł i leżaków aż po akcesoria takie jak siatki, podpórki, pergole, maty i inne. Kupując „zielone” wyposażenie, zyskasz podwójnie: ogród będzie nie tylko bardziej eko, ale też bardziej stylowy!

Mamy nadzieję, że te proste wskazówki sprawią, że Twój ogród będzie rósł bujniej niż kiedykolwiek, a Ty będziesz mieć nie tylko przyjemność ze spędzania w nim czasu, ale też świadomość, że jest przyjazny i bezpieczny dla Matki Natury i Twoich bliskich.

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy