Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Na co zwrócić uwagę, odbierając mieszkanie od dewelopera? Sprawdź najważniejsze detale

Na co zwrócić uwagę, odbierając mieszkanie od dewelopera? Sprawdź najważniejsze detale

Dodano: 05-03-2021

Odbiór mieszkania od dewelopera to prawdopodobnie jeden z najważniejszych etapów procesu zakupu. Ponieważ wiele osób kupuje mieszkania, natomiast stosunkowo niewiele zna się na budownictwie, bardzo często nabywcy decydują się na przeprowadzenie tej procedury w obecności inspektora nadzoru budowlanego, który fachowym okiem przygląda się wszystkim szczegółom. W zależności od miasta i metrażu nieruchomości ta usługa kosztować nas będzie od ok. 150 do ok. 300 zł. Możemy jednak też samodzielnie przeprowadzić odbiór mieszkania od dewelopera. Jak to zrobić? Przeczytaj nasze wskazówki!

Po pierwsze: znaj definicje

Na samym początku warto zaznaczyć, że odbiór techniczny mieszkania od dewelopera to nie to samo, co oddanie mieszkania. To drugie jest cezurą oznaczającą, że od tej pory lokal faktycznie przechodzi w ręce nabywcy (symbolizuje to przekazanie kluczy, a z mniej przyjemnych rzeczy – spisanie stanu liczników, ponieważ odtąd to kupujący odpowiedzialny jest za pokrywanie kosztów mediów). To pierwsze natomiast ma potwierdzić, że nieruchomość została postawiona zgodnie z zawartą umową, bez usterek i uchybień.  

Po drugie: zabierz własny sprzęt

Nawet najbardziej doświadczony inspektor nadzoru budowlanego nie wierzy własnemu nieuzbrojonemu oku, gdy przychodzi do odbioru mieszkania od dewelopera. I Ty także na spotkanie z przedstawicielem firmy deweloperskiej powinieneś wyposażyć się co najmniej w miarkę, poziomicę i próbnik napięcia. Warto też mieć przy sobie zapalniczkę, którą wykorzystasz, by sprawdzić działanie wentylacji. Koniecznie zabierz ze sobą również umowę oraz dołączony do niej projekt mieszkania: będziesz go potrzebować, by sprawdzić, czy wszystko zostało przygotowane dokładnie tak, jak było ustalone.

Po trzecie: najciemniej pod latarnią? Odbiór tylko w świetle dziennym!

Jedną z naczelnych zasad samodzielnego przeprowadzenia odbioru mieszkania od dewelopera jest wyznaczenie takiej godziny, która gwarantuje nam możliwość przyjrzenia się lokalowi w świetle dziennym. Światło lamp utrudni dostrzeżenie niektórych niedociągnięć, takich jak nierówno położony tynk.

Po czwarte: porównaj wzorzec z rzeczywistością

Masz przy sobie umowę i projekt? Świetnie – pora na porównanie planu z rzeczywistością! Zacznij od układu instalacji: podłączeń pod sprzęty łazienkowe (wanna, prysznic, umywalka, sedes), gniazdek elektrycznych, przewodów wentylacyjnych. Czy wszystkie znajdują się w miejscach, w których zostały wyrysowane na planie? Czy w gniazdkach jest napięcie? Czy wentylacja działa (sprawdzisz to, przykładając do kratki zapaloną zapalniczkę: płomień powinien odchylać się w stronę przewodu)? Czy tynk jest równo położony, ściany zbiegają się pod odpowiednim kątem, parapety, ramy okienne i futryny nie są wstawione krzywo? Czy drzwi i okna są szczelne i otwierają się łatwo i gładko? Czy na szybach i innych powierzchni nie ma rys? Czy podłoga nie ma spadku w którymś z kierunków (uwaga: z kolei na balkonie podłoga powinna lekko nachylać się ku zewnętrznej stronie, bo umożliwia to odpływ deszczówki)?

To także moment, aby sprawdzić, czy deklarowana przez dewelopera powierzchnia mieszkania zgadza się z tą faktyczną. Pamiętaj jednak, że według obowiązującego prawa różnica między metrażem zapisanym w umowie a realnym, wymierzonym po podłodze może wynosić do 3%.  

Spóźniłeś się? Żaden problem!

Pora przestrzec przed praktyką nieuczciwych deweloperów, jaką jest jednostronne „odbieranie” techniczne mieszkania pod nieobecność kupującego. Uzasadniają to niestawieniem się nabywcy na wyznaczony termin odbioru technicznego. To, mówiąc wprost, kompletna bzdura: kupujący mieszkanie ma prawo dwukrotnie nie stawić się na odbiór. Dopiero wówczas deweloper zyskuje prawo do odstąpienia od umowy.

Boisz się, że nie wychwyciłeś wszystkich usterek? Spokojnie!

Na szczęście zakup mieszkania nie działa na zasadzie „po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się”. To nie tak, że deweloper jest zobowiązany do naprawienia wyłącznie tych usterek, które wykryte zostały podczas odbioru technicznego! Zgodnie z obowiązującym prawem firma deweloperska zobowiązana jest do usunięcia uszkodzeń lub wypłacenia rekompensaty za nie w ciągu pięciu lat trwania rękojmi za wady fizyczne nieruchomości.

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy