Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Kupujesz mieszkanie pod wynajem? Oto, co warto wiedzieć

Kupujesz mieszkanie pod wynajem? Oto, co warto wiedzieć

Dodano: 26-11-2018

Utrzymywane na rekordowo niskim poziomie stopy procentowe sprawiają, że odsetki na lokatach i rachunkach oszczędnościowych są wręcz niezauważalne. Nie inaczej jest w przypadku obligacji skarbowych, które oferują poniżej 3% w skali roku. Chcąc jak najkorzystniej ulokować zgromadzone środki, wielu rodaków zdecydowało się na zainwestowanie w mieszkanie pod wynajem. Szacuje się, że nawet co trzecia transakcja była sfinansowana przy pomocy gotówki! Czy warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem? O czym należy pamiętać, by zminimalizować ryzyko?

Zadbaj o finansowanie

Zakup mieszkania, nawet w niewielkiej miejscowości, to spory wydatek, na który należy się odpowiednio przygotować. Inwestorzy dysponujący gotówką są niewątpliwie uprzywilejowani. Nie muszą przechodzić przed długi i nierzadko uciążliwy proces wnioskowania o kredyt hipoteczny, a ponadto mają znacznie korzystniejszą pozycję negocjacyjną. Szczególnie na rynku wtórnym „żywa gotówka” pozwala na bardzo szybkie dobicie targu i wynegocjowanie korzystnej ceny.

Niestety w tak komfortowej sytuacji znajduje się stosunkowo niewielu inwestorów. Większość zmuszona jest do posiłkowania się przy zakupie kredytem hipotecznym, co również ma swoje zalety. Kredyty hipoteczne są stosunkowo tanie, przynajmniej przy obecnie utrzymywanych stopach procentowych. Co więcej, nie każdy inwestor chce finansować zakup nieruchomości przy pomocy własnych środków. Szacuje się, że zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem to ok. 5-5,5% rocznie, co nie dla każdego jest wystarczająco kuszącą opcją, by zaangażować własne środki.

Decydując się na kredyt, czy to z konieczności, czy z wyboru, warto przeanalizować przynajmniej kilka konkurencyjnych ofert, dokładnie przeliczyć wszystkie koszty, przestudiować umowę kredytową i dopiero na takiej podstawie podjąć decyzję. Przed złożeniem wniosku warto także zadbać o poprawę zdolności kredytowej – spłacić zobowiązania i pozamykać niepotrzebne karty kredytowe. Zwiększymy w ten sposób swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. 

Znajdź odpowiedni lokal

Zorganizowanie finansowania wydaje się być najtrudniejszym zadaniem, jednak rzeczywistość pokazuje, że znacznie bardziej kłopotliwe jest znalezienie odpowiedniego lokalu. Między innymi z tego względu warto zadbać o odpowiednie planowanie i przygotowanie. Jeszcze przed przystąpieniem do poszukiwań musimy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: komu chcemy wynająć mieszkanie? Wybór grupy docelowej jest niezwykle istotny, gdyż w dużej mierze będzie warunkował nasze dalsze decyzje. Innego bowiem mieszkania szuka młode małżeństwo z dzieckiem, a innego grupa studentów. Wiedząc, komu chcemy wynająć mieszkanie, będzie nam znacznie łatwiej zawęzić pole manewru. Pamiętajmy, że emocje są najgorszym doradcą i że nie kupujemy mieszkania dla siebie.

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Przede wszystkim o lokalizacji. Oczywiście nie oznacza to, iż mieszkania zlokalizowane poza obrębem ścisłego centrum powinniśmy automatycznie odrzucić. Mieszkanie powinno być atrakcyjnie położone, dobrze skomunikowane, a przy tym niedrogie w utrzymaniu. Z punktu widzenia wynajmującego cena pozostaje jednym z kluczowych czynników wyboru. Wysoki czynsz najmu, a także czynsz płacony do spółdzielni/wspólnoty dyskwalifikują już na samym początku. Unikajmy też mieszkań w starych, nieocieplonych budynkach, a także tych z ogrzewaniem na gaz czy prąd, gdyż nie cieszą się one zbyt dużym zainteresowaniem wynajmujących. 

Zadbaj o atrakcyjność

Mieszkań na wynajem potencjalni wynajmujący szukają przede wszystkim w Internecie, gdzie sprzedaje się treścią i obrazem. Warto tym samym zadbać o atrakcyjną aranżację mieszkania – pomocny może być home staging – zawrzeć w opisie odpowiedzi na wszystkie potencjalne pytania zainteresowanego i całość uzupełnić kilkoma wysokiej jakości fotografiami. Okres zwrotu naszej inwestycji to przynajmniej kilkanaście lat, dlatego warto zadbać o odpowiednią prezentację lokalu – przygotowana raz posłuży nam przez przynajmniej kilka kolejnych lat.

Pamiętaj o ryzyku

Jak każda inwestycja, tak i inwestycja w nieruchomości wiąże się z pewnym ryzykiem. By stopa zwrotu z inwestycji była możliwie najwyższa, warto bezwzględnie negocjować. Jeśli nie uda nam się kupić mieszkania poniżej jego rynkowej wartości, szanse na zrealizowanie wysokiej stopy zwrotu będą niestety niewielkie.

Naturalnie ryzyko wiąże się nie tylko z kwestiami stricte finansowymi, ale również typowo prawnymi i często niezależnymi od nas. Co może niekorzystnie wpłynąć na naszą inwestycję? Chociażby podwyżka stóp procentowych, niesprawdzenie bądź też zmiana miejscowego planu zagospodarowania, zakup mieszkania od niesprawdzonego wcześniej dewelopera, niewłaściwy wybór lokatorów czy też zakup mieszkania z wadą prawną. Wymieniać można naprawdę długo.

Wprawdzie okazje cenowe nie pozwalają na siebie czekać, jednak działanie w pośpiechu może przysporzyć nam więcej szkody niż pożytku. Kalkulujmy na chłodno i odrzućmy emocje na bok, a z pewnością dobrze wybierzemy.

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Autor: Piotr Majewski, blog Morizon.

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy