Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Jak negocjować z deweloperem? Przeczytaj kilka naszych porad

Jak negocjować z deweloperem? Przeczytaj kilka naszych porad

Dodano: 13-12-2022

Współcześnie zwyczaj targowania się – lub negocjowania ceny, jeśli ktoś woli to bardziej eleganckie określenie – niemal nie istnieje. Owszem, zdarza nam się potargować, gdy kupujemy używane przedmioty od osoby prywatnej na OLX lub innym tego rodzaju serwisie. Niemal nikomu nie przyszłoby jednak do głowy, żeby targować się, dajmy na to, w galerii handlowej, podczas kupowania telewizora. Tymczasem polskie prawo jak najbardziej dopuszcza możliwość ustalenia ceny wraz ze sprzedawcą; fama głosi, że niektóre sklepy mają nawet ustalone kwoty, o które sprzedawcy mogą opuścić cenę, jeśli tylko klient się o to upomni. Czemu więc nie skorzystać z tej opcji? Podpowiadamy, jak negocjować cenę z deweloperem, aby mieć poczucie, że jest się aktywnym klientem, który współtworzy ofertę, a nie takim, który biernie przyjmuje to, co mu się narzuca. Oto cztery podstawowe rady, które możecie wykorzystać nie tylko w negocjacjach z deweloperem.

Dobrze oceń rodzaj negocjacji

Gdy negocjujesz najlepszą ofertę dla siebie, ale też dążysz do sytuacji, w której wszyscy wygrywają (o tym nieco dalej!), jednym z głównych wyzwań jest identyfikacja tego, co tworzy wartość. Słowem: tego, co cennego dla jednej ze stron druga strona może małym kosztem własnym jej dać i odwrotnie. Może na przykład dałoby się opuścić część ceny miejsca parkingowego? Dorzucić montaż klimatyzacji gratis? Pakiet wykończenia zamienić z wersji minimum na wersję standardową? Opcji jest sporo: musisz tylko ocenić, czy mowa jest wyłącznie o cenie, czy jednak w grę wchodzą innego rodzaju korzyści.

Daj im poczuć, że pomysł wychodzi od nich

Nikt nie lubi czuć się zmuszany i naciskany. To dlatego sprytni negocjatorzy często delikatnie sugerują drugiej stronie, że to ona kieruje dyskusją. Łatwy sposób, by stworzyć to wrażenie, to zostawić otwartą furtkę do wyjścia z negocjacji. Badania sugerują, że używanie sformułowań takich jak „Pewnie się pani na to nie zgodzi, ale…” albo „Oczywiście może pan powiedzieć nie, ale czy byłby pan skłonny rozważyć taką sugestię?” sprawia, że – paradoksalnie – druga strona jest bardziej skłonna przystać na naszą propozycję.

Dąż do sytuacji, w której każdy wygrywa

Jednym z najlepszych sposobów na to, jak negocjować cenę z deweloperem, jest przyjęcie tzw. perspektywy win-win. Oznacza ona sytuację, w której każdy wygrywa coś dla siebie i nikt nie ma poczucia, że w toku negocjacji musiał z czegoś znaczącego zrezygnować. Błędem, który często popełniają zarówno sprzedawcy, jak i ich klienci, jest podchodzenie do dyskusji jak do walki, w której musi być wygrany i przegrany. A to nie tworzy szczególnie serdecznej atmosfery! Zamiast tak robić, skup się więc na myśleniu o rozwiązaniach, a nie o problemach, oraz na przyjaznym języku i mowie ciała.

Zapoznaj się z podstawami sztuki negocjowania

Negocjacje naprawdę są sztuką, i to subtelną. Jeśli chcesz wiedzieć, jak negocjować z deweloperem, musisz w istocie wiedzieć, jak dogadywać się z każdym. Pamiętaj o cechach dobrej dyskusji, takich jak:

- wzajemność – bo ludzie chętniej dadzą coś od siebie, gdy czują, że sami coś dostali;

- stałość – każdy lubi czuć się swobodnie i komfortowo i to właśnie dlatego traktowanie drugiej strony negocjacji jak wroga nigdy nie jest dobrym pomysłem;

- sympatia – wszyscy lubią osoby, które są sympatyczne oraz z którymi mają coś wspólnego. Odrobina small talku, podobnie jak uśmiech czy nawet subtelny komplement, absolutnie nie zaszkodzi!

Mamy nadzieję, że nasze porady odnośnie do tego, jak negocjować z deweloperem, pomogą Wam wytargować najlepsze oferty! Oczywiście zapewniamy także, że każda interakcja z naszym działem sprzedaży – nawet jeśli nie będzie wiązała się z interesem stulecia! – będzie przyjemnym doświadczeniem. ;)

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy