Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Ile kosztuje mieszkanie w Łodzi?

Ile kosztuje mieszkanie w Łodzi?

Dodano: 17-10-2022

Dwa miliony uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, potrzebujących miejsca do życia, musiało znaleźć sobie mieszkania w Polsce: a to diametralnie zmieniło sytuację na rynku najmu i spowodowało, że wzrosły nie tylko ceny, lecz także popyt. Równocześnie szybko rosnąca inflacja i idące za nią podniesienie stóp procentowych sprawiły, że pojawiły się problemy zarówno z uzyskaniem, jak i ze spłacaniem kredytów hipotecznych. A to z kolei wpłynęło na zainteresowanie nowymi mieszkaniami, co przełożyło się na plany i działania deweloperów. Całe miasto, nie tylko zresztą sama Łódź – bo, jak wiadomo, lokalami w Łodzi interesują się także inwestorzy z innych miast, zwłaszcza z Warszawy – stale zadaje więc sobie pytanie: ile kosztuje mieszkanie w Łodzi?

Jakie ceny mają teraz nowe mieszkania w Łodzi?

Koszt jednego metra kwadratowego mieści się obecnie w przedziale od 7,5 do 9,5 tys. zł. Oznacza to, że kawalerkę o powierzchni 30 m kw. możemy kupić już za ok. 225 tysięcy zł, co jest ceną porównywalną z tymi, jakie na rynku były typowe w ubiegłym roku, przed zawirowaniami. Klasyczne polskie M3, czyli dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 60 m kw., to wydatek rzędu ok. 450 tys. złotych.

Warto pamiętać, że na ceny mieszkań wpływają rozmaite czynniki, choć lokalizacja plasuje się tu w ścisłej czołówce. Im wyższy metraż, tym niższa cena za metr kwadratowy; im bliżej gruntu znajduje się mieszkanie, tym niższa jego cena… wymieniać można by długo, a i tak nic nie zastąpi starego dobrego porównania ofert.

Nowe mieszkania Łódź centrum – ile trzeba zapłacić?

W okresie intensywnych wzrostów nowe mieszkania w Łodzi, do tej pory znacznie tańsze niż w innych podobnej wielkości miastach Polski, goniły cenowo inne ośrodki. Wiele wskazuje jednak na to, że ten trend zmierza ku końcowi. Jak podaje Dziennik Łódzki, w tej chwili tendencja się zatrzymała i można zaobserwować nawet nieznaczne spadki: zwłaszcza że wielu deweloperów oferuje atrakcyjne rabaty. Firma Duda Development – żeby daleko nie szukać – zaoferowała swoim klientom 3% zniżki na wybrane mieszkania w II etapie Diasfery. To różnica, którą każdy kupujący – bez względu na to, czy wybiera mieszkanie dla siebie i swojej rodziny, czy z myślą o inwestowaniu w najem – bez wątpienia odczuje w portfelu i na koncie.

Wielkie miasto z niewielkimi cenami

Mimo że Łódź uplasowała się ostatnio na czwartym miejscu listy największych polskich miast – według Spisu Powszechnego mieszka tam ponad 670,5 tysiąca ludzi – ceny mieszkań były tu i nadal są znacznie niższe niż w trzech miastach o większej populacji, czyli Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Nowe mieszkania Łódź centrum kosztują też średnio znacznie mniej niż mieszkania w analogicznej lokalizacji i o tym samym metrażu w Poznaniu, który ma o ponad 120 tysięcy mieszkańców mniej. Półżartem, półserio można by więc powiedzieć, że jeśli zależy nam na optymalnym stosunku wielkości miasta do cen mieszkań, Łódź jest absolutnie bezkonkurencyjna!

Jakie prognozy?

Można zadać sobie pytanie: czego powinniśmy spodziewać się w najbliższej przyszłości? Wiele wskazuje na to, że przed nami jeśli nie obniżki, to przynajmniej stabilizacja cen. Wiele zależy tutaj od kolejnych decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie podniesienia – lub niepodniesienia – stóp procentowych, ponieważ jest to jeden z najważniejszych współczynników determinujących zdolność kredytową obywateli. Zawsze dobrym pomysłem jest śledzenie ofert i zmieniających się cen, ponieważ w aktualnej sytuacji wybieganie z prognozami zbyt daleko w przyszłość może okazać się kiepskim pomysłem: sam tylko rok 2022 zaskoczył nas przecież wojną, inflacją i kryzysem energetycznym…

Chcesz być w gronie pierwszych osób, które dowiedzą się o promocjach na nowe mieszkania w Łodzi i nie tylko? Koniecznie zapisz się do naszego newslettera: dostarczymy Ci najświeższe informacje na temat rabatów i nowych inwestycji!

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy