Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Mieszkanie na start, czyli rządowe formy wsparcia dla młodych

Mieszkanie na start, czyli rządowe formy wsparcia dla młodych

Dodano: 14-07-2020

Program, w ramach którego rozdysponowano 3 miliardy złotych i z którego skorzystało 110 tysięcy wnioskujących, ewoluował z czasem. W 2015 roku nowelizacja ustawy dopuściła do dopłat nieruchomości nie tylko z rynku pierwotnego, lecz także wtórnego oraz zniosła obowiązujący wcześniej limit wieku i wymóg nieposiadania mieszkania (dla rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci). To pozornie niewielkie złagodzenie zasad sprawiło, że popularność programu poszybowała w górę. I choć krytycy MDM-u wskazują, że nie do końca zrealizował on swoje założenia, ponieważ wśród beneficjentów przeważały osoby bezdzietne, a nie, jak zakładano, rodziny z dziećmi, to jedno nie ulega wątpliwości: dzięki niemu duża grupa Polek i Polaków mogła sobie pozwolić na zakup swojego pierwszego mieszkania. A to każe zadać pytanie: co po MDM-ie?

MDM i co dalej?

Ostatnia pula środków z programu – 380 milionów złotych – wyasygnowana została w styczniu 2018 roku i rozeszła się w dosłownie dwa dni. Zakończone MDM miało zostać zastąpione nowym programem – jednak do tej pory jeszcze się to nie stało. W miejsce Mieszkania dla Młodych zaproponowane zostały dwa nowe projekty o podobnych celach, choć zupełnie odmiennej formule: Mieszkanie na Start i Mieszkanie+.

Mieszkanie na Start: dopłaty do wynajmu        

Beneficjenci programu Mieszkanie na Start otrzymują dofinansowanie czynszu za wynajem mieszkania – jeżeli spełnią szereg warunków. Mieszkanie musi być zasiedlone po raz pierwszy i znajdować się w budynku postawionym przez dewelopera, który ma umowę z gminą, w której ten budynek stoi. Osoba ubiegająca się o dofinansowanie powinna też spełniać kryterium dochodowe: nie może zarabiać więcej niż 60% średniej krajowej brutto (para – 90%, para z dzieckiem – 120%). Dofinansowanie najmu udzielane jest na nie więcej niż 15 lat i podlega corocznej weryfikacji: jeśli w tym czasie dochody beneficjentów wzrosną, to wydzielana kwota jest zmniejszana według zasady „złotówka za złotówkę”.

Nie wszystkie mieszkania spełniające powyższe warunki objęte zostały programem. Przyznanie i wysokość dopłat uzależnione są od lokalizacji oraz metrażu. Obejmuje 20 m2 na osobę samotną oraz dodatkowe 15 m2 na każdego kolejnego członka rodziny.

Mieszkanie Plus: tańszy wynajem lub dojście do własności

Rządowy projekt Mieszkanie Plus to być może najszerzej zakrojony spośród przedstawianych tutaj programów. Obejmuje trzy główne rodzaje wsparcia: dofinansowanie czynszu najmu mieszkania, możliwość najmu z dojściem do własności oraz tańszy wynajem. Dofinansowanie przyznawane jest na nie więcej niż 15 lat i aby z niego skorzystać, trzeba wybrać inwestycję, której deweloper podpisał umowę współpracy w ramach rządowego programu. Po 15 latach możliwe jest wykupienie mieszkania. Obowiązuje kryterium dochodowe (liczone oddzielnie dla singli, par oraz rodzin z dziećmi), a wysokość dopłaty ustalana jest podobnie jak w przypadku Mieszkania na Start: jako iloczyn wartości odtworzeniowej, współczynnika dopłaty i powierzchni normatywnej mieszkania, do której ta opłata ma być liczona. Zmienia się co roku i jest zależny od lokalizacji. Do tej pory – wedle stanu na czerwiec 2020 – w ramach rynkowej części programu powstało 909 mieszkań.

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy