Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Jak kupić mieszkanie? Nieskomplikowany poradnik krok po kroku

Jak kupić mieszkanie? Nieskomplikowany poradnik krok po kroku

Dodano: 07-01-2021

Kupno mieszkania to wieloetapowy proces. Od wyboru idealnej nieruchomości poprzez wnioskowanie o kredyt aż po podpisanie aktu notarialnego i odbiór kluczy, jest sporo rzeczy, o których trzeba pamiętać. Skorzystaj z naszego poradnika, by zapoznać się z nimi po kolei i mieć jasny obraz tego, co trzeba zrobić, aby stać się właścicielem lub właścicielką mieszkania.

Na początek najprzyjemniejsze: wybór nieruchomości

Większość osób, zanim w ogóle zacznie zastanawiać się, jak kupić mieszkanie, rozgląda się po rynku nieruchomości w poszukiwaniu lokali, które spełniają ich wymagania. Dom szeregowy pod miastem? Mieszkanie w ścisłym centrum? A może coś pomiędzy, na przykład apartament na obrzeżach? Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie i warto śledzić go na bieżąco, bo stale powstają nowe inwestycje.

Zastanawiasz się, na co przede wszystkim zwrócić uwagę, wybierając nieruchomość? Oczywiście każdy ma inne priorytety, ale jest kilka aspektów, którymi zawsze należy się zainteresować. Po pierwsze: układ mieszkania, który jest wbrew pozorom ważniejszy niż metraż. Mieszkanie ustawne a nieco mniejsze prawie zawsze wygra konkurencję z większym, ale niezbyt dobrze zaprojektowanym. Zastanów się, czy rozkład nieruchomości, którą planujesz kupić, będzie dobrze pasował do potrzeb Twoich i Twojej rodziny. Potrzebujesz osobnego domowego biura, które tak wielu z nas doceniło podczas pandemii? Twoje dzieci koniecznie muszą mieć osobne pokoje? Marzysz o tarasie? A może ważne jest dla Ciebie, aby kuchnia była otwarta i połączona z salonem? Na dłuższą metę takie rzeczy docenisz bardziej niż tych parę dodatkowych metrów.

Poza rozkładem i metrażem nieruchomości przyjrzyj się dokładnie jej lokalizacji. Czy dojazd do pracy będzie łatwy, czy zamieni się w codzienną mordęgę? Czy dzieci będą miały blisko do przedszkola i szkoły, a także do miejsc, w których spędzają czas po lekcjach, na przykład na basen czy do szkółki językowej? Jak wygląda sytuacja z przystankami komunikacji miejskiej?  

Kolejny krok: mierz zamiar podług sił, czyli oszacuj budżet

Choć mogłoby się wydawać, że budżet powinien być pierwszy, a dopiero potem rekonesans, kupno mieszkania, zwłaszcza obecnie, rządzi się nieco innymi prawami. Liczne promocje u deweloperów, możliwość negocjowania ceny z właścicielami mieszkań kupowanych na rynku wtórnym – wszystko to sprawia, że upatrzone mieszkanie, które pierwotnie było poza Twoim budżetem, może nagle „wskoczyć” w jego ramy.

Jeżeli w Twoim przypadku kupno mieszkania wymagać będzie wzięcia kredytu, sprawdź swoją zdolność kredytową. Pomoże Ci w tym bank oraz – jeżeli zdecydujesz się skorzystać z jego usług – doradca kredytowy. Zdolność kredytową oblicza się, biorąc pod uwagę zarobki, formę zatrudnienia, środki zgromadzone na wkład własny (przypomnijmy: aktualnie wymagane jest co najmniej 20% wartości nieruchomości), dotychczasową historię kredytową i szereg innych czynników. 

Masz zdolność? Czas na wniosek kredytowy

To etap, którego obawia się wiele osób planujących kupno mieszkania: zupełnie niepotrzebnie! W zgromadzeniu wymaganych dokumentów pomoże Ci doradca kredytowy lub opiekun kredytu wyznaczony z ramienia banku. Najważniejszy jest, naturalnie, wniosek o kredyt oraz zaświadczenie o zarobkach: pozostałe dokumenty będą się nieco różnić w zależności od tego, czy kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym, czy od dewelopera. W przypadku zakupu mieszkania z drugiej ręki potrzebować będziesz m.in. umowy przedwstępnej (uwaga: nie każdy bank jej wymaga!). Kupujesz na rynku pierwotnym? Niezbędny będzie prospekt informacyjny od dewelopera.

Ważny etap: umowa kredytowa

Jeżeli bank pozytywnie oceni Twoją zdolność kredytową, możesz wkładać szampana do lodówki: i szykować się do podpisania umowy kredytowej. Zasady obowiązują tutaj takie, jak przy każdej innej umowie: przeczytaj ją dokładnie, upewnij się, że wszystkie punkty są dla Ciebie jasne i w razie potrzeby skonsultuj się ze specjalistką, która wyjaśni niepewne fragmenty.

Z umową kredytową w garści pora na… kupno mieszkania!  

Przygotowałeś tego szampana, o którym była mowa przed chwilą? Po podpisaniu aktu notarialnego, czyli ostatecznej umowy zakupu mieszkania, możesz go wreszcie otworzyć! To chwila, w której bank uruchamia kredyt, a Ty odbierasz klucze i stajesz się dumnym właścicielem nowej nieruchomości.

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy