Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Sprawdzamy!

Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Sprawdzamy!

Dodano: 06-08-2020

Wraz ze zwiększaniem się wśród klientów firm deweloperskich odsetka osób, które kupują mieszkanie w celach inwestycyjnych, rośnie także zainteresowanie ofertą wykończenia mieszkania pod klucz. Mimo że nadal znaczna większość – nawet 90% – nowych mieszkań sprzedawana jest w stanie deweloperskim, to można spodziewać się, że popularność opcji „pod klucz” będzie rosnąć. Co każe zadać pytanie: ile kosztuje wykończenie mieszkania przez dewelopera, czy jest tańsze od wykończenia lokalu we własnym zakresie i czego można się spodziewać, zamawiając taką usługę?

Co to znaczy „pod klucz”?

Być może na samym początku należałoby rozwiać wątpliwości odnośnie do tego, co właściwie oznacza, że mieszkanie zostanie wykończone pod klucz. Przeważnie ten termin rozumie się jako gruntowne wykończenie mieszkania – tak, że właściwie można natychmiast po odebraniu kluczy (stąd właśnie pochodzi termin) się do niego wprowadzić, bez konieczności prowadzenia jakichkolwiek prac wykończeniowych Mieszkanie wykończone pod klucz ma położone podłogi, gotowe łazienki, pomalowane ściany, a czasem nawet zamontowaną część mebli (np. meble kuchenne albo szafy wnękowe). W słowie „nawet” kryje się zresztą klucz (wybaczcie nam ten żarcik!) do zrozumienia, że wykończenie wykończeniu nierówne. Wielu jeśli nie wręcz większość deweloperów oferuje nabywcom mieszkań więcej niż jeden poziom takiej usługi: zwykle dwa lub trzy. Różnią się one cenami oraz tym, co zawiera dany pakiet. Rozpiętość cen, dyktowana przez koszty materiałów, może tu być, oczywiście, ogromna.

Jak to wygląda w przypadku Duda Development?

W Duda Development stawiamy na transparentność, dlatego koszt wykończenia mieszkania pod klucz wraz ze szczegółowym opisem tego, co zawiera każdy z pakietów, podajemy na naszej stronie internetowej, w zakładce „Usługi”.

Łatwo się stamtąd dowiedzieć, że w Łodzi można z nami wykończyć mieszkanie pod klucz na dwa sposoby – w pakietach Basic i Premium, kosztujących odpowiednio od 799 zł/m2 i od 1199 zł/m2. Co zawierają pakiety? Basic to przede wszystkim projekt układu funkcjonalnego mieszkania oraz szczegółowy projekt łazienki wraz z jej wizualizacją. W kwestii materiałów wykończeniowych mamy tu m.in. listwy przypodłogowe PCV, malowanie ścian i sufitów na biało, montaż drzwi marki Pol-Skone, panele podłogowe Egger, prysznic lub wannę z zabudową oraz płytki do wysokości 1,2 m. Pakiet Premium zawiera wszystko to, co jego tańszy odpowiednik, ale przy tym także np. możliwość wyboru dowolnego koloru ścian, płytki w łazience do wysokości 2,2 m czy możliwość wyboru listew przypodłogowych z MDF.

W Poznaniu ceny kształtują się nieco inaczej – między innymi ze względu na to, że można wybierać tutaj spośród nie dwóch, ale aż czterech różnych pakietów wykończenia wnętrza. Pakiet Basic, w bardzo korzystnej cenie 575 zł/m2, przygotowany został przez firmę projektową z myślą przede wszystkim o młodych ludziach wykańczających swoje pierwsze mieszkania i poszukujących rozwiązań budżetowych, ale wciąż dobrej jakości. Pakiet zawiera materiały wykończeniowe znanych producentów i pozwala na stworzenie w wykańczanych wnętrzach różnorodnych, spersonalizowanych rozwiązań. Pakiet Silver (od 715 zł/m2)  polecany jest osobom, którym zależy na czasie, ponieważ planują wykończenie wnętrza pod kątem wynajmu. Z kolei pakiet Gold (od 985 zł/m2) obejmuje wysokiej klasy materiały i rozwiązania, które naprawdę pozwolą wyróżnić mieszkanie na tle innych – podobnie jak pakiet Platinum (od 1595 zł/m2), czyli propozycja dla osób, którym zależy na najwyższej jakości użytych do wykończenia wnętrza materiałów, nowatorskich aranżacjach i projektach uwzględniających unikatowe rozwiązania.

Czy koszt wykończenia mieszkania przez dewelopera może się zwrócić?

Porównując koszt wykończenia mieszkania na własną rękę z tym, jaki oferuje deweloper – czy też raczej biuro projektowe za pośrednictwem dewelopera – należy zwrócić uwagę zarówno na koszty jawne, jak i te, których nie da się łatwo wyrazić w cyfrach. Przede wszystkim zlecenie wykonania takiej usługi daje nam kolosalną oszczędność czasu i nerwów – zasobów, które musielibyśmy poświęcić, musząc szukać ekip remontowych, negocjować z nimi i doglądać ich, kupować materiały, przewozić je itd. A to wszystko w sytuacji, w której decydujemy się na skorzystanie z usług ekipy, a nie na samodzielne wykonanie prac. Innymi słowy: niewielka nadwyżka, którą zapłacimy, zamawiając usługę u dewelopera, zwróci nam się z nawiązką w korzyściach pozafinansowych.

Oszczędność czasu nie jest zresztą jedyną oszczędnością: profesjonalne biuro projektowe, podobnie jak deweloper, ma możliwość zakupu materiałów i zamówienia usług w preferencyjnych hurtowych cenach, co może znacząco wpłynąć na to, ile kosztuje wykończenie mieszkania.

Istotnym czynnikiem, który może skłonić wiele osób, by zdecydować się na wykończenie mieszkania za pośrednictwem dewelopera, jest termin wykonania usługi. Wszyscy wiemy, jak to bywa z prywatnie zamawianymi ekipami remontowymi – a deweloper ze względu na podpisaną umowę musi dotrzymać sztywno ustalonego terminu oddania mieszkania. Czyli można spać spokojnie i nie obawiać się o spóźnienia.

Być może jednak najważniejszym argumentem jest tu ten, że koszt wykończenia mieszkania na własną rękę jest w gruncie rzeczy nieprzewidywalny: nawet jeśli opracujemy sobie budżet, istnieje spore ryzyko, że z różnych powodów zostanie on przekroczony. Podpisanie umowy z deweloperem to natomiast gwarancja, że wydatki będą stałe i z góry określone.

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy