Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Wykończenie pod klucz czy samodzielne urządzanie? Która opcja dla kogo?

Wykończenie pod klucz czy samodzielne urządzanie? Która opcja dla kogo?

Dodano: 23-06-2020

Nie trzeba być ekspertem od budownictwa i nieruchomości, by wiedzieć, że wykańczanie i urządzanie mieszkania to długotrwały i często dość męczący proces, wymagający żonglowania terminami, licznych wycieczek do sklepów budowlanych i nadzorowania ekip fachowców albo męczącego i czasochłonnego samodzielnego prowadzenia prac. Nic dziwnego zatem, że wybór opcji „wykończenie pod klucz” kusi wielu nabywców mieszkań. Gdy jednak przyjrzeć się obu sposobom na przystosowanie lokalu do zamieszkania, szybko okazuje się, że choć żaden nie jest wyraźnie lepszy od drugiego, każdy będzie odpowiedni dla nieco innego odbiorcy. Który i dla kogo – tym zajmiemy się w dzisiejszej notce.

Dla zapracowanych: wykończenie pod klucz

Osoby, które decydują się na zakup mieszkania wykończonego pod klucz, podpisują z deweloperem umowę, w której ustalony jest termin oddania lokalu. To na firmie deweloperskiej spoczywa więc odpowiedzialność za takie nadzorowanie ekipy remontowej, by termin ten został dotrzymany: to zupełnie inna sytuacja niż ta, w której samodzielnie zarządzasz pracami, a fachowcy (jak to często bywa) stale przesuwają lub opóźniają wykonanie, tłumacząc się różnego rodzaju siłami wyższymi. Osoby, którym zależy na tym, by oszczędzić sobie czasu i nerwów, zdecydowanie powinny zatem zdecydować się na wykończenie pod klucz. A jeżeli chcesz mieć pewność, że mieszkanie zostanie wykończone tak, jak to sobie wyobrażasz, poproś dewelopera o możliwość obejrzenia przykładowego gotowego lokalu jeszcze przed podpisaniem umowy na wykończenie pod klucz. Dobrze jest też uważnie zapoznać się z tym, co konkretnie zawiera umowa na wykończenie mieszkania, aby mieć precyzyjny obraz tego, za co płacimy.

Dla dbających o każdy szczegół: samodzielne urządzanie mieszkania

Wielu deweloperów oferuje więcej niż jeden pakiet wykończenia mieszkania pod klucz, ale nawet najbogatsza oferta nie będzie tak różnorodna i zindywidualizowana jak to, co można zrobić własnym sumptem. Jeżeli masz bardzo precyzyjną wizję tego, jak ma wyglądać Twoje nowe lokum albo przygotowywane przez Ciebie mieszkanie inwestycyjne, urządzanie mieszkania własnymi siłami to najlepsza opcja. W takiej sytuacji nie tylko precyzyjnie nadzorujesz każdy element, ale też możesz zastosować niestandardowe rozwiązania, których nie zaoferuje ci deweloper. Bez względu na to, czy jest to nietypowe pokrycie sufitów, wstawienie dodatkowych ścianek działowych, marmurowe podłogi czy jakikolwiek inny niecodzienny architektoniczny detal, biorąc prace na siebie, zyskujesz pełną kontrolę nad efektem.  

Dla inwestorów: wykończenie pod klucz

Osoby, które kupują mieszkanie z myślą o jego późniejszym wynajmowaniu – a zwłaszcza te, które kupują kilka lub kilkanaście takich mieszkań – są idealnymi odbiorcami oferty wykończenia pod klucz. Jest to bowiem, jak już mówiliśmy wcześniej, nie tylko gwarancja, że mieszkanie będzie gotowe w z góry założonym terminie, ale też zwolnienie z konieczności żonglowania pracami wielu różnych ekip remontowych. Z perspektywy czasu może to też okazać się oszczędnością: w branży najmu każdy kolejny miesiąc remontu, gdy nie można pobierać czynszu, to strata dla inwestora, a pewny, gwarantowany termin wykończenia mieszkania pozwala uniknąć tego ryzyka. Co więcej, ponieważ wykończenie pod klucz i jego zakres są zapisane w umowie, decydując się na nie, można z góry poznać koszty inwestycji: co nie jest możliwe, gdy wybierasz samodzielne wykończenie mieszkania, obciążone dużym ryzykiem nie tylko opóźnień, ale też trudnych do przewidzenia wydatków. 

Dla majsterkowiczów: samodzielne urządzanie mieszkania

Nie dla każdego urządzanie mieszkania jest perspektywą przyprawiającą o ból głowy i dreszcz przerażenia. Istnieje także całkiem spora grupa osób, które z przyjemnością podejmą się prac remontowych w nowym domu – czy to ze względu na sprecyzowana wizję tego, jak ma on wyglądać, czy dzięki posiadanym umiejętnościom, czy za sprawą dużej ilości wolnego czasu. Również jeżeli koszty mieszkania w dotychczasowym miejscu są na tyle niskie, że nie ma konieczności szybkiej przeprowadzki w celu uniknięcia dokuczliwych podwójnych opłat, wzięcie prac związanych z urządzaniem wnętrza na siebie wydaje się atrakcyjną opcją. Oczywiście przyjemność z samodzielnego urządzenia własnego domu to wartość, której nie da się wyrazić w żadnej walucie: każdy musi sam oszacować, czy wycenia ją na równi czy nawet wyżej niż zainwestowany w ten projekt czas i pieniądze.

Dla poszukujących oszczędności: nie ma jednej opcji?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie o to, który ze sposobów na przygotowanie lokalu do zamieszkania pozwala na uzyskanie większych oszczędności: głównie ze względu na to, że każdy z nich daje te oszczędności na innych polach. Deweloper, wykańczając mieszkanie, ze względu na hurtowe zakupy może uzyskać znacznie niższe ceny materiałów. Może też negocjować obniżenie kosztów z ekipami remontowymi, oferując im więcej zleceń i atrakcyjne warunki. Na podobnych zasadach korzysta z usług np. architektki wnętrz. Osoba decydująca się na urządzanie mieszkania we własnym zakresie za wszystkie te usługi zapłaci indywidualnie i po cenie rynkowej – a do tego będzie musiała pokryć koszty wszystkich materiałów budowlanych. Często samodzielny nadzór nad pracami powoduje też konieczność wzięcia dodatkowego urlopu albo – dla freelancerów – rezygnacji z części zleceń, co generuje koszty w postaci utraconych (czy, mówiąc precyzyjniej: nieuzyskanych) dochodów.

Werdykt? Nie ma (albo są dwa)

Jak to zwykle bywa, nie ma więc jednej dobrej odpowiedzi na pytanie o to, która z opcji jest bardziej korzystna. Wszystko zależy od okoliczności oraz indywidualnych wymagań nabywcy mieszkania. Na pewno zarówno wykończenie pod klucz, jak i samodzielne urządzanie warto przemyśleć nawet wówczas, gdy od początku przychylamy się ku jednej z opcji: może się okazać, że w danym czasie lub sytuacji tak naprawdę to ten drugi sposób na przygotowanie lokalu do zamieszkania jest dla nas optymalny. Jak zawsze, zdecydowanie warto przysiąść z kalkulatorem i notatnikiem, by sporządzić rachunek kosztów oraz listę za i przeciw. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik – który zresztą wcale nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych z tym tematem – okaże się dobrym początkiem dla takich rozmyślań.

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy