Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku: jak wybrać i co wziąć pod uwagę?

Dom szeregowy czy mieszkanie w bloku: jak wybrać i co wziąć pod uwagę?

Dodano: 16-06-2020

Bogata oferta domów i mieszkań, jaką dostarczają nam obecnie deweloperzy, może zawrócić w głowie. Ostatecznie jednak wybór sprowadza się do dokładnie tego samego, co zawsze: starannego rozważenia własnych potrzeb i zestawienia ich z finansowymi możliwościami rodziny. Jak to zrobić, aby po paru latach nie żałować podjętej decyzji? Co przemyśleć, na co zwrócić uwagę? Mamy kilka wskazówek!

Nie dodawaj sobie stresu: dojazdy do pracy i szkoły

Nie od dziś wiadomo, że lokalizacja jest jednym z najważniejszych, a zwykle wprost najważniejszym czynnikiem wpływającym na cenę mieszkania albo domu. To, gdzie mieszkamy, ma niebagatelny wpływ na nasz styl życia: na to, jak wiele czasu poświęcamy na codzienne dojazdy swoje i związane z odwożeniem dzieci, jak spędzamy czas wolny, w jaki sposób planujemy swoje codzienne aktywności. Wprawdzie w porównaniu z europejską średnią Polacy nie skarżą się jakoś szczególnie na stres związany z dojazdami – zwłaszcza na ten wywołany jazdą samochodem – ale konieczność długich codziennych podróży do pracy i z powrotem może uszczknąć poważny kawałek naszego dnia: tym bardziej jeśli dodać do tego czas, jaki trzeba poświęcić na odwożenie dzieci do szkoły czy na zajęcia. Warto pamiętać o tym, decydując się kupić dom szeregowy pod miastem.  W przeciwieństwie do powstających z reguły w podmiejskich dzielnicach szeregówek, mieszkanie w bloku może być dogodniej usytuowane: na przykład w świetnie skomunikowanej dzielnicy miasta, nieopodal miejsca, w którym pracujesz, albo w pobliżu licznych szkół i przedszkoli.

Mieszkanie w bloku – świetnie, ale w jakim?

Już na początku wspomnieliśmy, że współczesne budownictwo wielorodzinne to zupełnie coś innego niż dawne szare, przygnębiające molochy z wielkiej płyty. Kupując mieszkanie od developera, możesz stać się posiadaczem lokalu w bardzo estetycznej przestrzeni, w budynku o stylowej fasadzie i wyposażonym w liczne udogodnienia: od tych najbardziej oczywistych, jak winda, poprzez parking podziemny, place zabaw i zielone przestrzenie wspólne aż po siłownię czy nawet basen dla mieszkańców. Dużą zaletą jest to, że za stworzenie wszystkich tych miejsc odpowiada sam deweloper, dzięki czemu lokatorzy nie muszą samodzielnie zajmować się ich organizacją. Rodzina zamieszkująca dom szeregowy o wiele z tych rzeczy będzie musiała zadbać we własnym zakresie. Co prowadzi nas do kolejnego punktu, czyli różnicy w wysiłku i kosztach, jaką należy uwzględnić, wybierając między szeregowcem a mieszkaniem w bloku.

Utrzymanie i naprawy: jak wiele czasu i pieniędzy jesteś w stanie poświęcić?

Nie ulega wątpliwości, że i dom szeregowy, i mieszkanie od developera są znacznie tańsze i mniej kłopotliwe w utrzymaniu – pod w zasadzie każdym względem – od domów wolnostojących. Nadal jednak w kategorii łatwości „obsługi” zdecydowanie wygrywają mieszkania w zabudowie wielorodzinnej: głównie ze względu na to, że za wiele napraw i konserwacji, za które w domu jednorodzinnym odpowiada sam właściciel, odpowiada tu zarządca budynku. Dom szeregowy ma też w ogromnej większości przypadków więcej pomieszczeń niż typowe mieszkanie od developera, a to pociąga za sobą zwiększone koszty związane z wykończeniem wnętrz, remontami, utrzymaniem w czystości i wszelkimi innymi pracami.

Miejsce dla każdego: metraże i dodatkowa przestrzeń 

Oczywiście większy metraż, jakim kusi dom szeregowy, to nie tylko koszty: to także liczne zalety i udogodnienia. Wreszcie osobny pokój dla każdego w rodzinie, wreszcie przestronna kuchnia czy ustawny salon, wreszcie miejsce na przechowywanie przedmiotów pozwalające ogarnąć domowy chaos – to tylko niektóre z nich. Koniecznie wymienić trzeba także garaż oraz – to coś, o czym wielu z nas marzyło podczas pandemicznej kwarantanny – własny ogródek, choćby niewielki. To cechy, które sprawiają, że dom szeregowy jest zwykle znacznie lepszym niż mieszkanie w bloku, nawet stosunkowo przestronne, rozwiązaniem dla większych rodzin. Co więcej, ze względu na podmiejską lokalizację dom szeregowy z reguły ma znacznie niższą cenę za metr kwadratowy niż mieszkanie od developera: dodatkowe metry nie kosztują nas więc tak dużo, jak w przypadku mieszkania w boku.

Blok czy szeregowiec? Nie ma złych odpowiedzi!

Na pytanie o przewagę, jaką może mieszkanie od developera nad domem szeregowym lub odwrotnie, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Często decyzja zależy od trafienia na korzystną ofertę, dlatego zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą: znajdziesz tutaj dokładnie takie mieszkanie w bloku lub taki szeregowiec, o jakim marzysz Ty i twoja rodzina: w dogodnej lokalizacji, komfortowym standardzie, dostępne od ręki lub w najbliższej przyszłości. Już dziś skontaktuj się z naszym biurem sprzedaży i zapytaj o szczegóły!

 

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy