Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Własny dom w Poznaniu: z rynku pierwotnego czy budowany od zera?

Własny dom w Poznaniu: z rynku pierwotnego czy budowany od zera?

Dodano: 25-07-2019

Decydując się na jedną z tych opcji, musisz dokonać solidnego rachunku zysków i strat (a może raczej: wad i zalet) przedsięwzięcia. Zwłaszcza że początkowe koszty zakupu lub budowy to… no właśnie: dopiero początek. Dlatego dziś przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych czynników, jakie warto brać pod uwagę, decydując się zostać właścicielem lub właścicielką domu.

Ukryte koszty budowy domu

Osoby szukające znacznych oszczędności z reguły decydują się na budowę domu własnym sumptem, nierzadko nawet bez zatrudniania w tym celu specjalistycznej ekipy budowlanej. Taka opcja daje szansę na zaoszczędzenie pieniędzy, ale jednocześnie jest niezwykle kosztowna pod względem naszego najcenniejszego, choć najczęściej niedocenianego zasobu: czasu. Samodzielne wybudowanie domu może odbyć się wyłącznie ogromnym nakładem czasu (zwłaszcza w przypadku osób, które decydują się robić to w pojedynkę albo tylko ze sporadyczną pomocą), który można by poświęcić na inne czynności, w tym te związane z… zarabianiem pieniędzy. A to sprawia, że poniekąd tracimy pieniądze dwa razy: wydając je i nie zarabiając ich.

Stres i odpowiedzialność kontra indywidualizm

Samodzielna budowa domu systemem gospodarczym jest procesem, który nie tylko pochłania czas i inne zasoby, ale też generuje ogromny stres. W porównaniu z tym zakup nowego domu od zaufanego dewelopera albo kupno budynku na rynku wtórnym są w zasadzie rozrywką i relaksem. Budując dom samodzielnie, bierzesz na siebie każdą, nawet najdrobniejszą decyzję.  Oczywiście tego rodzaju rozwiązanie ma również zalety: dom zbudowany w ten sposób będzie dopasowany do twoich oczekiwań w stopniu, którego trudno wymagać od nawet najbardziej elastycznego dewelopera.

Koszty utrzymania i modernizacji

Mieszkania kupowane na rynku pierwotnym są najbardziej pożądane z bardzo prostej przyczyny: nowe mieszkanie oznacza mniejsze „zużycie materiału” (dosłownie i w przenośni), a do tego zastosowanie nowoczesnych technologii już na etapie budowy (do tego wrócimy za chwilę) sprawia, że w dłuższej perspektywie nakłady na modernizację, wymiany elementów czy całych systemów, remonty oraz odświeżanie okażą się znacznie mniej dotkliwe niż te, które trzeba by ponieść w przypadku „tańszych” lokali z rynku wtórnego. Dokładnie tak samo (tylko w większej skali, co nie jest bez znaczenia) mają się sprawy w przypadku domów – czy to jednorodzinnych wolnostojących, czy w zabudowie bliźniaczej albo szeregowych. Nie jest sztuką kupić okazyjnie stary dom w kiepskiej kondycji, a później wydać fortunę na przywrócenie go do akceptowalnego stanu: znacznie trudniej jest kupić w Poznaniu nowy dom w świetnej lokalizacji.

Technologie i wydajność

Wydatki na modernizację domu kupionego z rynku wtórnego to miecz o dwóch ostrzach. Z jednej strony: widmo ogromnego kosztu wymiany albo unowocześnienia rozmaitych elementów (od systemu ogrzewania poprzez okna aż po izolację) można w wielu wypadkach odsunąć, decydując się na pozostanie przy starych systemach. Z drugiej: każdy kolejny miesiąc ze starymi, nieszczelnymi oknami, niezaizolowanymi ścianami czy innymi wymagającymi odświeżenia elementami generuje dalsze koszty i sprawia, że tracimy pieniądze tam, gdzie moglibyśmy je zaoszczędzić. Kupując nowy, wybudowany według najnowszych standardów i regulacji dom w Poznaniu czy dowolnym innym mieście, omijasz to ryzyko i oszczędzasz już od samego początku.

Otoczenie, ogród i tereny zielone

Wielką zaletą starszych domów bywają piękne ogrody. Założenie ogródka, jak wiadomo, jest procesem, który pochłania dużo nie tylko pieniędzy, ale i czasu – zwłaszcza ten ostatni czynnik jest kluczowy, bo praktycznie żaden ogród nie wygląda naprawdę dobrze w swoim pierwszym sezonie. Kupując nowy dom w Poznaniu, zyskujesz jednak szansę, by stworzyć swój ogród marzeń od samego początku i według własnych upodobań, nie narażając się na łamiące serce każdej kochającej rośliny osoby procesy, takie jak wycinanie starych drzew czy likwidacja przerośniętych krzewów. 

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy