Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Orientuj się! Wystawa okien a jakość mieszkania

Orientuj się! Wystawa okien a jakość mieszkania

Dodano: 01-07-2019

A stąd już prosty wniosek, że orientacja mieszkania – czyli to, na jaką stronę wychodzą jego okna – może radykalnie wpłynąć nie tylko na to, jak wyglądają poszczególne pomieszczenia, lecz także na to, jak się w nich czujemy.

Osoba, która chce zbudować swój dom od zera, musi oczywiście szczegółowo omówić jego orientację z architektem lub architektką tworzącymi projekt. Błędem jednak byłoby zakładać, że ten, kto kupuje mieszkanie od dewelopera, nie musi o tym wszystkim myśleć. Wprost przeciwnie: tym bardziej powinien zwrócić baczną uwagę na to, na jakie strony wychodzą okna, oraz to, jak są ustawione względem siebie.

Mroczna północ, słoneczne południe? Tak, ale…

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się chociaż przekartkować wnętrzarskie czasopismo, na pewno trafiłeś na stale powtarzaną mantrę: wybierz mieszkanie z oknami od południa, bo im więcej światła, tym lepiej. I to fakt: jasne, słoneczne mieszkanie to sama radość! Do czasu, gdy światła robi się za dużo… A to właśnie może być problemem mieszkań o ściśle południowej wystawie, i to nie tylko podczas rekordowych upałów, które ostatnio nawiedzają Polskę. Jeżeli pod oknami nie ma niczego, co choć trochę ograniczyłoby wpadanie promieni, szybko może okazać się, że – zwłaszcza zimą, gdy słońce wisi nisko na niebie – będziesz musiał nosić okulary przeciwsłoneczne we własnym domu. Albo stale opuszczać rolety lub żaluzje – co, przyznajmy, trochę mija się z celem.

Pragniesz światła, ale tyle, żeby nie zwariować? Zamiast „czystego” południa wybieraj kierunki nieco zwrócone na wschód lub zachód.

Z drugiej strony (dosłownie!), wcale nie jest tak, że pomieszczenia od północy są zawsze pogrążone w smętnym półmroku. Jeśli za oknami od tej strony jest coś, co będzie odbijać światło (na przykład jasna lub mocno przeszklona fasada budynku, zbiornik wodny), szybko okaże się, że północ wcale nie jest taka mroczna (zwłaszcza jeśli okna są duże!), jak się ją przedstawia.

Linia wschód-zachód, czyli budź się ze słońcem i odpoczywaj ze słońcem

Jeśli chcesz nieco wspomóc swój naturalny rytm dobowy, wybieraj mieszkania, w których okna sypialni wychodzą na wschód. Zdecydowanie ułatwi Ci to budzenie się ze słońcem. Optymalną sytuacją będzie, jeśli uda Ci się znaleźć lokal z sypialnią od wschodu oraz dużym pokojem i kuchnią od zachodu. Dzięki temu światło będzie „podążać” za Tobą przez cały dzień: rano ułatwiając Ci wstawanie i zbieranie się, a po południu i wieczorem towarzysząc Twojemu relaksowi i domowym zajęciom. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na światło: istotne jest także ciepło. Tego rodzaju orientacja sprawia, że słońce ogrzewać będzie zawsze to pomieszczenie, w którym o danej porze dnia skupia się aktywność domowników.

Działaj niekonwencjonalnie

Nie próbuj grać przeciwko światłu: graj z nim! I to tym bardziej, że nawet jego brak może okazać się zaletą. Pewnie, budzić się co rano z promieniami wschodzącego słońca jest miło, ale czy sypialnia od północy – nieco niedoświetlona przez większość czasu – rzeczywiście jest taka zła? Przynajmniej nie będzie budzić Cię jaskrawe światło (w końcu nie każdy to lubi!). Podobnie z pokojem dziecka: jako sypialnia teoretycznie powinien znajdować się na wschodzie, ale przecież służy dziecku jako miejsce nie tylko do spania, lecz także do nauki i zabawy, lepsza więc byłaby wystawa południowa lub południowo-zachodnia, bo wówczas światło będzie tam wpadać przez większą część dnia.

Zamiast kurczowo trzymać się tradycyjnych wytycznych, zawsze możesz próbować ograć każde, nawet najbardziej nietypowe ustawienie okien.

Światło, ciepło… a powietrze?

Jasne, można rozważać położenie każdego z okien z osobna, ale warto wziąć pod uwagę także to, jak wzajemnie na siebie oddziałują. Jeśli wybierzesz mieszkanie, w którym wszystkie okna zwrócone są w tym samym kierunku, możesz mieć problem ze zrobieniem przeciągu i naprawdę solidnym wywietrzeniem pomieszczeń. Pamiętajmy jednak, że dla niektórych osób – ze względu na dolegliwości zdrowotne uwrażliwionych na przeciągi – taki układ może okazać się zbawienny.

Okna to oczy domu

Czasem ważniejsze od tego, po której stronie znajduje się okno, może być to, na co ono wychodzi. Piękny widok zdecydowanie warto okupić nieidealnym oświetleniem: o ile bowiem braki światła można łatwo wyrównać strategicznie umieszczoną lampą, o tyle piękny pejzaż za szybą jest absolutnie bezcenny i niezastąpiony.

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

 

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy