Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Jak wybrać mieszkanie dla rodziny? Kilka przydatnych wskazówek

Jak wybrać mieszkanie dla rodziny? Kilka przydatnych wskazówek

Dodano: 26-01-2018

Gdyby porównać poszukiwanie mieszkania dla jednej osoby lub pary do wyczerpującego maratonu, to polowanie na idealne lokum dla rodziny z dziećmi trzeba byłoby nazwać biegiem z przeszkodami, i to w pełnym obciążeniu. Jest tak wiele aspektów, na które należy zwrócić uwagę, że czasem trudno jest zdecydować, od czego właściwie zacząć.

Rodzice szukający lokalu dla siebie i swoich pociech stają przed licznymi dylematami. Czy osiedle jest bezpieczne? A dzielnica, czy jest spokojna i przyjazna? Czy w okolicy znajduje się dobra szkoła albo przedszkole? Jak daleko jest do domu dziadków i innej rodziny? Czy mieszkanie aby na pewno pomieści wszystkich członków rodziny, ze zwierzakami (jeśli są) włącznie? Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, które - mamy nadzieję - ułatwią znalezienie odpowiedzi na te pytania.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo to szerokie zagadnienie, obejmujące znacznie więcej niż tylko statystyki przestępczości. Z punktu widzenia rodziny, zwłaszcza rodziny z małymi dziećmi, liczy się tutaj także szereg innych czynników: czy budynek jest zamykany od zewnątrz? Czy na osiedlu znajduje się wewnętrzny plac zabaw, gdzie zawsze można mieć malucha na oku? Czy w bezpośrednim pobliżu bloku przebiega ruchliwa, niebezpieczna droga? Wszystkie te aspekty warto wziąć pod uwagę, nawet jeśli ostatecznie żaden z nich nie okaże się decydujący podczas wyboru mieszkania.

Przestrzeń: ważna, ale czy najważniejsza?

Wiadomo, że każdy chciałby mieć dla siebie jak najwięcej przestrzeni. Większy metraż to więcej miejsca do życia i więcej miejsca na potrzebne sprzęty. Błędem byłoby jednak sądzić, że zawsze warto "iść w metry", nie oglądając się na inne cechy lokalu. Mieszkanie w korzystnej, oferującej wiele atrakcji lokalizacji może być mniejsze od takiego, które znajduje się w okolicy, w której - kolokwialnie mówiąc - nie ma co robić poza domem, ponieważ w takiej sytuacji aktywność rodziny często naturalnie przenosi się poza cztery ściany: do klubu dziecięcego, kawiarni, parku i tym podobnych miejsc. Z drugiej strony, choć nie każdy kupuje mieszkanie "do końca życia", warto zadać sobie pytanie, czy metraż, który jest odpowiedni dla, na przykład, młodego małżeństwa z małym dzieckiem, będzie równie dobry dla tej samej rodziny, ale już z dwójką gimnazjalistów i psem. Innymi słowy: metraż wymarzonego mieszkania powinien być dopasowany nie do stanu obecnego, lecz do długoterminowych planów jego gospodarzy.

Lokalizacja odpowiednia dla dużych i małych

O ile dla rodziców jednym z najważniejszych czynników podczas wyboru nowego mieszkania jest jego odległość od miejsca pracy (albo to, czy można przystosować je do pracy z domu), o tyle dla dzieci bardzo istotna jest bliskość szkoły. Trzeba koniecznie zastanowić się, czy codzienne odprowadzanie malucha na lekcje (bo szkoła jest bardzo daleko albo droga do niej nie jest zbyt bezpieczna), być może przez długie lata, to coś, na co jesteśmy skłonni przystać.

Nie zaniedbujmy codziennych wygód

Takie zalety mieszkania, jak klimatyzacja, przestronny balkon, osobna toaleta albo garderoba mogą niektórym wydawać się fanaberią, ale zazwyczaj szybko okazuje się, że życie bez nich jest nieporównywalnie mniej wygodne. Jeśli jest jakaś cecha lokalu, która może sprawić, że Twojej rodzinie będzie żyło się znacznie wygodniej, to nie tylko nie warto z niej rezygnować: warto za nią dopłacić! 

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy