Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Kupno mieszkania lub domu od dewelopera krok po kroku

Kupno mieszkania lub domu od dewelopera krok po kroku

Dodano: 12-01-2018

Procedury związane z zakupem własnego lokum z rynku pierwotnego znacząco różnią się od tych, które obowiązują na rynku wtórnym. Dla kupującego oznaczają mniej formalności i niższe opłaty, a także pełne bezpieczeństwo i gwarancję dla nabywanej nieruchomości.

Przygotuj się do spotkania

Decydując się na współpracę z deweloperem, zyskujesz pełne wsparcie już od pierwszej wizyty. Nie musisz znać swojej zdolności kredytowej ani orientować się w sytuacji na rynku nieruchomości. Wystarczy, że dobrze przemyślisz swoje oczekiwania wobec Twojego przyszłego lokum, a deweloper przedstawi Ci najlepiej dopasowaną ofertę oraz przeprowadzi przez procedury ubiegania się o kredyt hipoteczny. Przed pierwszym spotkaniem z deweloperem zastanów się, jakiej wielkości metraż Cię interesuje oraz jaka lokalizacja jest dla Ciebie optymalna - centrum miasta, obrzeża, a może spokojniejsza okolica. Zastanów się także, ile środków jesteś w stanie przeznaczyć na mieszkanie lub dom, z jaką ratą kredytową będziesz się czuć komfortowo oraz jakim dysponujesz wkładem własnym.

Poznaj inwestycję

Na podstawie Twoich preferencji i finansowych możliwości, deweloper przedstawi kilka propozycji. Jeśli któraś z inwestycji Cię zainteresuje, koniecznie spytaj o tzw. prospekt informacyjny. To ważny dokument, który stanowi potwierdzenie praw dewelopera do prowadzenia inwestycji na wskazanej działce. Znajdziesz w nim także inne ważne informacje, jak terminy rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, plan zagospodarowania przestrzennego działki czy sposób, w jaki zabezpieczone będą Twoje interesy.

Podpisz umowę przedwstępną

Jeśli ubiegasz się o kredyt hipoteczny, po wyborze domu lub mieszkania, niezbędne jest podpisanie umowy przedwstępnej z deweloperem. Na jej podstawie bank może rozpocząć procedurę związaną z przydzieleniem środków. Zwróć uwagę na takie zapisy w umowie jak terminy przekazania lokalu, wpłacenia zadatku i kolejnych transz oraz warunki odbioru nieruchomości. Pamiętaj, że z umowy przedwstępnej możesz się wycofać - warunki rezygnacji z zakupu są określone w dokumencie.

Odbierz mieszkanie i ciesz się nowym domem!

Zgodnie z zapisami umowy przedwstępnej, kiedy inwestycja zostanie ukończona, między kupującym a deweloperem następuje odbiór mieszkania. Możesz poprosić fachowca o udział w tym spotkaniu i weryfikację, czy Twoje nowe lokum zostało wykonane zgodnie z umową. Dopiero po podpisaniu odbioru, obie strony zawierają umowę ostateczną.W obecności notariusza następuje jednocześnie przekazanie własności. Twoim ostatnim obowiązkiem, związanym z zakupem nieruchomości, jest złożenie wniosku o założenie księgi wieczystej oraz wpisanie hipoteki na rzecz mieszkania. 

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy