Mmm, czy ktoś piecze ciasteczka?
Polityka cookies

BLOG ujemy o nieruchomościach

Kredyt hipoteczny w 2018 roku

Kredyt hipoteczny w 2018 roku

Dodano: 15-12-2017

Wkład własny na poziomie 20% to duża przeszkoda wielu dla osób marzących o własnym mieszkaniu lub domu. Wymóg ten nie musi jednak przekreślać planów związanych z zakupem lokum. Kredytobiorca może skorzystać z kilku dostępnych opcji, w tym z programu Mieszkanie dla Młodych, które ruszy po raz ostatni w styczniu 2018 r.

Dlaczego wkład własny rośnie? 

Rekomendacja S została narzucona przez Komisję Europejską po to, aby zabezpieczyć interesy kupującego. Pokrycie części wartości nieruchomości pozwala bowiem na obniżenie raty kredytu, jego kosztów i łatwiejsze jego spłacenie. Wdrażanie rekomendacji rozpoczęło się w 2014 r. od wprowadzenia wymaganego wkładu własnego na poziomie 5%. Od bieżącego roku kwota ta wynosi aż 1/5 wartości nieruchomości. 

Wystarczy 10% 

Dla osób, które dysponują gotówką w wysokości 10% wartości nieruchomości, mamy dobrą wiadomość - wiele banków udzieli im kredytu. Jest tylko jeden warunek: należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które oznacza wzrost kosztów miesięcznej raty. Kredytobiorca będzie opłacał nadwyżkę do momentu, aż jej suma pokryje brakującą wartość wkładu własnego. 

Nie tylko gotówka 

Jeśli 10% to dla Ciebie nadal za dużo, pamiętaj, że wkład własny nie musi zostać pokryty w formie gotówkowej. Zabezpieczeniem kredytu może być także inna nieruchomość, należąca do kupującego, jego rodziny albo osoby całkowicie niespokrewnionej. Podobnie, wkład własny stanowić może sama działka, na której kredytobiorca planuje zakup domu i która jest już jego własnością. Zabezpieczenie kredytu mogą stanowić ponadto: poniesione koszty opracowania projektu budowlanego domu i przyłączy, przygotowania terenu pod budowę, wartość wykonanych prac i zakupionych materiałów budowlanych, koszt zakupu budynku w stanie surowym lub budynku do remontu, a nawet wszelkie wpłaty na poczet kosztu nabycia nieruchomości dokonane na rzecz dewelopera, spółdzielni mieszkaniowej czy innego zbywcy.

Mieszkanie dla Młodych

Duże możliwości dla osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie, oferuje rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Dofinansowanie z MdM może stanowić od 10% do 15% wartości mieszkania i może ono zostać wykorzystane jako wkład własny. W styczniu 2018 r. uruchomiona zostanie druga pula środków. Warto się spieszyć i już teraz rozpocząć gromadzenie dokumentacji, ponieważ pierwsza część pieniędzy została wydana w rekordowym tempie. Według specjalistów nie inaczej będzie w styczniu, kiedy program MdM ruszy po raz ostatni. 

Zainteresował Cię nasz wpis? Teraz sprawdź nasze inwestycje: mieszkania w centrum Łodzi - Diasfera Łódzka | nowe mieszkania w Ustce - Kierunek Ustka

Wróć

Podziel się:

Ostatnie wpisy